A világ legnépszerűbb üzenetküldő szolgáltatása mostantól minden kommunikációt titkosít. A megoldás miatt a cég sem láthatja, mi folyik a hálózatában.

Amiről nem tudunk, azt kiadni sem tudjuk. Valahogy így gondolkodhattak a WhatsApp főhadiszállásán, amikor a közelmúlt eseményeire is reagálva teljes körű, mindenre és mindenkire kiterjedő titkosítási eljárást vezettek be rendszerükben.

Nem lát, nem hall, nem beszél

A Facebook érdekkörébe tartozó, több mint egymilliárd ember által használt és kedvelt kommunikációs alkalmazás egy ideje titkosítva továbbította a szöveges üzeneteket, ám tegnaptól kezdve a végponttól végpontig tartó védelem minden adatra, így hangüzenetekre, képekre, videókra is kiterjed.

A hivatalos blogposzt tanúsága szerint a cél a felhasználói magánszféra legteljesebb védelme. Ezzel a megoldással sem rosszindulatú hackerek, sem gonosz dolgokra képes rezsimek nem tudnak hozzáférni egyetlen információmorzsához sem - nyugtat a WhatsApp. Utóbbi természetesen csak annyiban igaz, hogy távolról valóban bajos lesz ezen átjutni, de ha például a felhasználó telefonját ellopják, az alkalmazás megnyitásával minden hozzáférhető marad.

A milliárdos közösség megnyugtatása mellett természetesen egy másodlagos előnye is származik a cégnek a most bevezetett változtatásból. Nevezetesen így már hiába próbálnak bizonyos felhasználókkal kapcsolatban náluk kopogtatni a hatóságok. A végponti titkosítás olyan, mintha a WhatsApp elzárta volna az üzenetek tartalmához vezető kaput, majd az egyetlen kulcsot megsemmisítette volna. Még ha akarnák, akkor sem tudnak hozzáférni a hálózaton belül továbbított információkhoz.

Szabadságharc kontra terroristatámogatás

Nem nehéz meglátni az összefüggést, az utóbbi hetekben nagy port kavart Apple-FBI-csörte és a WhatsApp lépése között. Mint megírtuk, a cupertinói vállalatot arra próbálta rávenni a Szövetségi Nyomozó Iroda, hogy a decemberben San Bernardinóban történt, 14 halálos áldozattal járó terrortámadás egyik elkövetőjének iPhone-jának feltöréséhez adjon technikai segítséget. A dologból óriási perpatvar keveredett, mert az Apple a kényes téma ellenére sem engedett, mivel nem kívánt "biankócsekket" átnyújtani a hatóságnak. Az ügy végül nem a bíróságon vagy a törvényhozásban dőlt el, hiszen az FBI pár napja büszkén közölte, hogy egyedül is képes volt feltörni az iPhone védelmét.

A fenti esetből is látszik, hogy a vállalatok a legjobban akkor járnak, ha saját szemüket is bekötve védik a felhasználók adatai, ezzel ugyanis elkerülhetik a jogi huzavonákat, hiszen nem lesz mit kikérni. Más kérdés, hogy a terrorveszélyre hivatkozva a kormányzatok világszinten igyekeznek ezt a folyamatot akadályozni, és éppen ellenkezőleg, még több betekintést nyerni a digitális kommunikációs csatornákba. A magyarországi szabályozással kapcsolatban frissen felmerült módosítások hátteréről és lehetséges következményeiről több szakértőt is megszólaltattunk néhány nappal ezelőtt.

Biztonság

Podcastokat szinkronizál géppel a Spotify

A svéd szolgáltató egyelőre néhány népszerű podcastot igyekszik minél több emberhez eljuttatni. Természetesen az MI hatékony közreműködésével.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.