Végéhez ért az amerikai Védelmi Minisztérium, illetve a Nyomozó Iroda és az Apple közti, hetek óta húzódó vita. Az FBI egy tavaly decemberi terrorcselekmény elkövetőjéhez tartozó iPhone-t szeretett volna feltörni, amihez az Apple segítségét kérte, Tim Cook azonban egyértelművé tette, hogy minden lehetséges segítséget megad az ügyhöz, de a konkrét kérést nem fogják teljesíteni.
Köszi, most már megvagyunk!
Ez arra vonatkozott, hogy a gyártó úgy módosítsa az iOS-t, ami lehetővé teszi a benne tárolt adatok kinyerését. Az Apple ezt a kezdetektől fogva elutasította, így bírósági ügy lett a dologból, ami csak azért nem futott ki, mert az FBI új utakat keresett és talált. A Minisztérium egy beadványban közölte a bíróval, hogy egy szakértő által a rendelkezésére bocsátott új módszert tesztelnek, ami miatt lehet, hogy nem lesz szükség az Apple közbenjárására.
„A kormány sikeresen hozzáfért a Farook iPhone-ján tárolt adatokhoz, így a továbbiakban nincs szükség az Apple segítségére”, szól az FBI legutóbbi beadványa. Az továbbra sem világos, hogy pontosan ki segített a hatóságoknak és az sem egyértelmű, hogy a felderítés valóban egyetlen mobilkészülékre vonatkozik, vagy esetleg több iPhone is szerepel azon a bizonyos listán.
Az azonban egészen biztos, hogy a Minisztérium a jövőben továbbra is keresni fogja annak a lehetőségét, hogy nemzetvédelmi célból adatokat gyűjtsenek be titkosított készülékekről. „A kormány előtt a jövőben is elsődleges cél lesz azon kritikus digitális információk megszerzése, amelyek a köz- és a nemzet biztonságát hivatottak megvédeni – történjen az együttműködő partnerek vagy a bírósági rendszer közreműködésével”.
Ugyanazt mondják más előjellel
A fejleményeket (ahogy eddig) az Apple most sem hagyta szó nélkül. A cég közleményében kifejti, hogy elejétől fogva ellenezték az iOS-be tervezett szoftveres hátsó kapu beépítését, ami így végül nem is valósult meg. Ennek kijelentésére nyilvánvalóan azért volt szükség, hogy a közvélemény ne gondoljon valamilyen titkos, a háttérben megkötött egyezségre. Az Apple ezen kívül kijelenti, hogy az Egyesült Államok lakosainak joguk van adataik, magánszférájuk, biztonságuk védelméhez, ami már csak azért is ironikus, mert így mindkét fél ugyanazokkal a jelszavakkal operál.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak