A nagy kiadók kompenzációt várnak, amiért az általuk előállított tartalmakon tanítják be az MI-chatbotokat, és olyan üzleti modelleket keresnek, amelyek nem szolgáltatják ki őket a technológiai vállalatoknak.

A Google és a Microsoft által alkalmazott MI-chatbotok nem csak a keresőszolgáltatások versenyében nyitottak új frontot, de egyre több kiadó tekint rájuk egzisztenciális fenyegetésként, ami aláássa a digitalizációval amúgy is felforgatott üzleti modelleket. A hírügynökségek és médiavállalatok ezért már javában vizsgálják, hogy milyen módon használják fel tartalmaikat a mesterséges intelligencia tanításában és üzemeltetésében, és közös álláspontot kialakítva hogyan kaphatnának ezért kompenzációt. A Business Insider elemzése alapján több iparági szereplő is valószínűnek, ha nem éppen elkerülhetetlennek tartja a pereskedést, és figyelemmel kíséri a Getty Images keresetét a Stability AI állítólagos jogsértéseivel kapcsolatban, vagy például azokat a bírósági állásfoglalásokat, amelyek szerint csak az emberek által létrehozott művek részesülhetnek szerzői jogi védelemben.

A médiavállalatok egyrészt hivatkozhatnak rá, hogy a tartalmukat gereblyéző robotok megsértik a felhasználási feltételeket, másrészt ha ezzel tönkreteszik az üzletüket, akkor végül a mesterséges intelligenciának sem áll majd rendelkezésére jó minőségű tartalom, amiből tanulhatna. Ebben az esetben azonban a méltányos felhasználás szabályai nem feltétlenül állnak a kiadók oldalán, a jogalkotói oldalról elképzelhető megoldási stratégiák kialakítása pedig szokás szerint évekig is eltarthat. Életszerűnek innentől kezdve csak azt tűnik, ha sikerülne licencszerződést kötniük a technológiai cégekkel, ami egyébként nem is lenne precedens nélküli dolog. Ennek hiányában az MI-chatbotok könnyen megadhatják a kegyelemdöfést a küszködő tartalomgyártóknak, akik végső esetben akár odáig is elmehetnek, hogy kereshetetlenné (és igy az MI képzésére is alkalmatlanná) tegyék az anyagaikat.

Egyszer már besétáltak a csapdába

Mindezt persze más típusú vállalatok és alkotók is aggasztónak tartják. A Business Insider ezzel kapcsolatban a Dow Jones megfelelőségi igazgatóját idézi, aki szerint a hamis vagy félrevezető információk aláássák a mesterséges intelligencia ígéretét, azok pedig jogi lépésekre számíthatnak, akik az ilyen eszközök képzésekor licencelés helyett zsákmányolnak. Ez viszont formailag sem lesz egyszerű: még abban sincs megegyezés, hogy az MI milyen tartalmat és milyen célból használhat fel, illetve adott esetben a szolgáltatót (a Bing esetében például a Microsoftot) vagy az alaptechnológiát biztosító vállalkozást (a ChatGPT esetében az OpenAI-t) érdemes bíróság elé rángatni. Ugyancsak képlékeny dolog, hogy mennyiben számít plágiumnak, amikor az MI a forrásanyagokhoz nagyon hasonló kimeneteket generál, és a kiadói webhelyekre mutató hivatkozások érdemben ellensúlyozzák-e a kiesett forgalmat.

A chatbotok üzemeltetői mindenesetre azt hangoztatják, hogy publikus információt gyűjtenek és dolgoznak fel, ami egyrészt megfelel a szerzői és szellemi tulajdonjogi szabályoknak, másrészt a felhasználóknak is hasznos a válaszok megtalálásában. A Business Insider riportjából viszont kiderül, hogy a kiadók ebben az esetben nem kívánják újra elkövetni a múltbéli hibát, amikor új üzleti modelljeiket a közösségi hálózatokból és a keresőkből érkező forgalom hajszolására építették fel, hogy aztán totálisan kiszolgáltatottá váljanak a technológiai vállalatok döntéseinek. Vannak, akik már vizsgálják, hogyan fordíthatnák saját hasznukra a mesterséges intelligenciára épülő robotokat, és azzal kísérleteznek, hogy maguk is ezek segítségével állítsanak elő tartalmakat. Mások azonban az oknyomozó, elemző és más olyan anyagokra koncentrálnának, amelyeket a robotok egyelőre nem képesek létrehozni.

Részletek a Business Insider oldalán »

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.