Majdnem másfél tucat, különböző szakterületen dolgozó kutató készített közös tanulmányt arról, milyen veszélyei vannak annak, hogy ezeken a platformokon szinte akadálytalanul terjed az álhírek és a hülyeség.

Bár egyes, a közösségi média használatával kapcsolatos problémák már évekkel ezelőtt kirajzolódtak, és sokan ki is fejtették aggályaikat a témában, a 17 tudós által jegyzett anyag annyiban különleges, hogy a készítők szakterülete a klímakutatótól az epidemiológuson át a filozófusig terjedő spektrumon mozog.

A Globális kollektív viselkedés irányítása néven futó tanulmány konkrét megoldásokkal ugyan nem szolgál, vészjósló megállapításokkal azonban igen. A szerzők úgy látják, hogy az emberek és a technológia, ezen belül különösen a közösségi média viszonyát úgy kéne kezelni a tudóstársadalomnak, mint például a globális felmelegedést, vagy a Földön élő fajok kihalását, a diverzitás csökkenését. Utóbbi jelenségek megakadályozására, késleltetésére bevett gyakorlat, hogy a világ legkiválóbb elméi dolgoznak együtt, mivel a lehetséges következmények rendkívül súlyosak.

Az említett témák abban is közösek a technológia és az ember viszonyával, hogy egyik esetben sem rendelkezünk tökéletes tudással a folyamatokról, illetve az azokat befolyásoló különböző elemekről. Így pedig azt sem tudjuk, hogy mikor és milyen drasztikus változásokat okozhatnak ezek a problémák az emberiség egészére nézve.

A könyvnyomtatás sem volt fájdalommentes

A publikáció vezetőjét (Joe Bak-Coleman) és az egyik társszerzőt (Carl Bergstrom) a Recode egy hosszabb interjú keretében faggatta a témáról. Ebben a Washingtoni Egyetemen biológus professzorként dolgozó Bergstrom az internet és a közösségi média megjelenését Gutenberg találmányához hasonlította. Igaz, hogy a könyvnyomtatás összességében pozitívan hatott az emberiségre, rövidebb távon azonban rengeteg feszültséget generált. Az információ demokratizálódása felforgatta az akkori politikai, vallási viszonyokat, gyakran évtizedekig tartó háborúkat kirobbantva Európa-szerte.

Ezeket a nem kívánt mellékhatásokat jó volna ezúttal elkerülni, mivel az biztos, hogy az emberek egymás közti kapcsolattartását, hírfogyasztási szokásaikat legalább annyira átalakította az internet és a közösségi média, mint amilyen hatása a nyomtatásnak volt az akkori viszonyokra. Csak éppen előbbi sokkal, de sokkal gyorsabban zajlik.

A tudósok szerint a legnagyobb veszélyt az álhírek és egyéb megtévesztő információk szinte korlátlan terjedése jelenti. Példaként felhozva azt a kétes szakmaiságú tavaly megjelent tanulmányt, amely arra jutott, hogy a hidroxi-klórokin alkalmazása hatékony lehet a koronavírus ellen. A jól hangzó, ám teljesen megalapozatlan sztori aztán napok alatt végigsöpört a világon. Az eredetileg malária ellen kifejlesztett gyógyszert az akkor még hivatalban lévő Donald Trump amerikai elnök is "reklámozta", ami közrejátszott abban, hogy a patikákból pillanatok alatt eltűntek a készletek. Ez pedig komoly gondokat okozott, mivel olyanok nem tudtak hozzájutni a szerhez, akiknek az egészségügyi állapotuk miatt tényleg szükségük lett volna rá.

Valamit kellene csinálni valakiknek

Sajnos a 17 koponya együttes erőfeszítésével előállított anyag a sok rizikófaktor és kérdőjel felsorakoztatása mellett megoldást nem nagyon prezentál. A tudósok a közösségi rendszerek irányítását szorgalmazzák, ami valószínűleg a nagy hatalommal bíró technológiai cégek szorosabb kontrollját akarja jelenteni.

Ezzel egyébként nyitott kapukat döngetnek, hiszen a világban már számos helyen legalább odáig eljutottak a politikai szereplők, hogy valamiféle megoldást kell találni arra, hogy lehet a big tech néven hivatkozott csoport tagjait az eddiginél hatékonyabban kezelni.

Mindez persze nem olyan könnyű feladat olyan cégek esetében, amelyek nagyobb forgalmat bonyolítanak, mint sok ország éves GDP-je, ráadásul több milliárd ember életében vannak jelen folyamatosan, akikről algoritmusaiknak köszönhetően mindent tudnak.

Közösség & HR

Telefonálásra zömmel még most sem a Messengert és társait használjuk

Az NMHH kutatása szerint itthon még a legtöbb beszélgetést a hagyományos mobilhívásokon és nem online alkalmazásokon keresztül bonyolítják honfitársaink.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.