Ha lenyugodnának a kedélyek, akkor meg lehetne találni az MI-technológia helyét a megfelelő alkalmazásokban, de ha folytatódik a hiszti, akkor nagyot fog durranni az újabb technológiai lufi – véli Daron Acemoglu.

Legutóbb augusztus elején számoltunk be mi is az NPR gazdasági oldalán közölt összeállításról, amelyben Daron Acemoglu, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) közgazdászprofesszora sorolt fel érveket amellett, hogy a generatív mesterséges intelligencia miért nem indítja be a korábban jósolt, forradalmi gazdasági változásokat. Akkor a sztárközgazdászként jegyzett tudós, akit kutatási területein a legismertebb MI-szkeptikusok között jegyeznek, abban határozta meg az MI-őrület legjelentősebb hatását, hogy sokan fektetnek túl sokat a technológiába, és ezt meg fogják bánni.

Acemoglu a számszerű előrejelzések mellett azt is kifejtette, hogy a technológiai iparágban alulértékelik az emberi képességeket, ami szükségszerűen a gépek túlértékeléséhez vezet. Ahogy a Bloombergnek adott interjújában néhány napja kifejtette, egyelőre nem látszik, hogy megvalósulna az MI-től remélt hatékonyság- és termelékenységnövekedés, miközben a felhős hyperscale-szolgáltatók infrastrukturális beruházásai sem vezettek megfelelő bevételnövekedéshez. Az pedig gyors "lehűlést" eredményezhet, ha a befektetők elkezdik vizsgálni a haszonkulcsokat és a várható megtérülési időt.

Kérdés, hogy mennyire szalad el a ló

A professzor az újabb interjúban három lehetséges szcenáriót vázolt a mesterséges intelligencia jövőjét illetően, amelyek közül egyik sem különösebben lelkesítő, legalábbis az említett befektetők szempontjából. A jóindulatú forgatókönyv az lenne, hogy az MI-hisztéria annak rendje s módja szerint elcsendesedne, és megtalálnák a technológia helyét a megfelelő alkalmazásokban. Erre azonban csak akkor lesz lehetőség, ha a felhajtás nem folytatódik még 2025-ben is az eddigi módon, mert az könnyen kiábránduláshoz, a technológiai részvények összeomlásához és egy újabb "MI-télhez" vezethet.

A harmadik, legrosszabb forgatókönyv szerint a mesterségesintelligencia-őrület még hosszú évekig is eltarthat, elég sokáig ahhoz, hogy a vállalatok tényleg elkezdjék MI-technológiákkal kiváltani az emberi munkát – anélkül, hogy konkrét elképzelésük lenne róla, mit is akarnak majd kezdeni a dologgal. Amikor aztán az egész besül, mert az ész nélkül bevezetett megoldások nem működnek, a techcégek egymást tapossák majd a humán munkaerő újrafelvételéért. Acemoglu szerint egyébként a második és a harmadik változat keverékére érdemes számítani, és sajnos "nem fogunk puhára esni".

Bár azt az MIT közgazdásza is lenyűgözőnek tartja, hogy mi mindenre képesek a nagy nyelvi modellek, a megbízhatósági problémáikból szerinte az is egyenesen következik, hogy a legtöbb munkehelyen még hosszú ideig nem jelentenek majd alternatívát az emberi dolgozókkal szemben. Utóbbihoz nagyon megbízható adatokra lenne szükség, és olyan képességekre, amelyek révén pontosan végre tudják hajtani a kritikus lépéseket. Ez azonban a legtöbb helyen még elképzelhetetlen emberi felügyelet nélkül, ami kiváló "valóságellenőrzés" a technológia jelenlegi állapotáról.

Piaci hírek

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.