Úgy tűnik, a titkosított üzenetküldőn könnyebb és biztonságosabb a törvénytelen üzleteket lebonyolítani, mint a dark weben.

A Financial Times a kiberbiztonságban utazó Cyberinttel végzett közös kutatásra hivatkozva arról írt, hogy a Telegramot az utóbbi időben valósággal megszállták a kétes ügyleteket bonyolító felhasználók. A népszerű csevegőalkalmazás a korábbi években is kedvelt platformja volt a különböző jogszabályokba ütköző akcióknak, ám ez az aktivitás rövid idő alatt a duplájára nőtt.

A magánélet védelmét a bűnözők is támogatják

A nyolc éve elstartoló Telegramban megvan minden olyan szolgáltatás, amely egy azonnali üzenetküldőnél elvárás (csevegés, csoportos beszélgetés, fájlcsere lehetősége), de igazából azzal tudott gyorsan nagy népszerűségre szert tenni, hogy a kommunikációt a kezdetektől védte az (elméletileg) feltörhetetlen végponti titkosítás. A rendszer további előnye, hogy be lehet állítani a beszélgetések önmegsemmisítését, így nem kell külön foglalkozni az információk törlésével.

Mindez azonban nem csupán azoknak vonzó, akiknek például elegük lett abból, hogy a nagy technológiai cégek mindent is tudnak róluk, vagy olyan civileknek, akik autoriter országokban igyekeznek felemelni hangjukat a rendszer ellen. Hanem azoknak is, akik a bűnüldöző hatóságok elől akarják elrejteni tevékenységüket.

A Financial Times riportja szerint a kommunikációs platformon az utóbbi időben 100 százalékos nagyságrendben emelkedett a kétes hátterű felhasználói aktivitás. Ezt a nagy élénkülést nem nehéz kapcsolatba hozni azzal, hogy a Facebook által birtokolt WhatsApp év elején drasztikus változásokat jelentett be a felhasználói adatok kezelésével kapcsolatban.

A Telegramra frissen beköltözők között pedig bőségesen akadtak bűnözők, akik valóságos feketepiaccá változtatták a csatornát, ahol lopott adatokkal, hekkeléshez szükséges eszközökkel lehet zavartalanul kereskedni. A könnyű kezelhetőségnek és a szigorú moderálás hiányának köszönhetően az alkalmazás a jelek szerint jobb terepe a kiberbűnözőknek, mint az ilyesmire "teremtett" dark web.

Miután a pénzügyi lap értesítette a Telegramot arról, hogy az egyik csatornán hatalmas mennyiségű lopott e-mail és jelszó kombinációt értékesítenek, a cég igyekezett menteni a menthetőt. Egyrészt rögtön felszámolták a kérdéses szekciót, másrészt hangsúlyozták, hogy személyes adatok beleegyezés nélküli megosztása ütközik a felhasználói feltételekkel. Utóbbiakat pedig "az egyre nagyobb számú professzionális moderátori csapat" igyekszik betartatni. A vállalat közlése szerint naponta 10 ezres nagyságrenben távolítanak el nyilvános csoportokat a szolgáltatási szabályzat megsértése miatt.

Régen sem volt egyszerű

Az alkalmazás az elmúlt években rendszeresen került különböző országok célkeresztjébe. Az orosz Zuckerbergként is emlegetett Vkontakte-alapító Pavel Durov és testvére által indított appot például összefüggésbe hozták a 2017-es szentpétervári terrortámadással. Ennek következtében a kormányzat megpróbálta elhallgattatni a csatornát, ám ez elsőre, sőt másodikra sem ment egyszerűen.

De máshol sem nevezhető felhőtlennek a viszony a helyi kormányzatok és a Telegram között, bár a legtöbb esetben ezek a csörték politikai indíttatásúak, azaz nem a klaszikus kiberbűnözői aktivitást igyekeznek ezzel visszaszorítani. Az alkalmazást bizonyos időre vagy permanensen blokkolta már Indonézia, Kína és Pakisztán is. Említhető Irán is, ahol a hatóságok 2016-ban jelentős szigorításokat jelentettek be az internetes kommunikációban. A Telegramot különösen érzékenyen érintő módosítással az ellenzéki szervezkedést akarta felszámolni a kormányzat, majd miután nem hatott a fenyegetés, valószínűleg állami hátszelet élvező hekkerek törték fel a szolgáltató adatbázisát.

Biztonság

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.