A szeptember utolsó hetére tervezett egyesülés után mindkét céget kivezetik a tőzsdéről. Az azonban továbbra is rejtély, hogy hogyan működik majd az egyesített cég.

Megkapta a szükséges hatósági jóváhagyásokat, így egyesülhet a Citrix és a Tibco. A két cég összegyúrása azóta napirenden van, hogy a Vista Equity Partners által összerántott konzorcium az év elején bejelentette, hogy felvásárolja a Citrixet. A konzorcium 16,5 milliárd dollárt fizetett a vállalatért, és már akkor azt is nyilvánvalóvá tették: hogy egyesíteni akarják a Tibcóval, és mindkét vállalatot kivezetnék a tőzsdéről. (A Tibco fő tulajdonosa 2015-től a Vista Equity Partners.)

Mint a The Register írja, a két nagy múltú vállalatban egy dolog közös: megmaradtak réspiaci szereplőnek, és ebből a pozíciójukból időlegesen sem nagyon tudtak kitörni.

Pedig az 1989-ben alapított Citrix számára jó piaci körülményeket teremtett a pandémia, mivel versenyképes megoldásai (alkalmazáskiadás, távoli hozzáférés, desktopvirtualizáció stb.) távmunka környezetben teljesítenek a legjobban. A Tibcót, amely szintén a vállalati informatikai ipar öreg motorosának számít (1997-ben alapították), alapvetően a bigdata-hájp tette globálisan is jelentős megoldásszállítóvá. A szoftvercég egyaránt fejleszt üzletiintelligencia- és analitikai szoftvert, illetve adatvizualizációs megoldásokat.

Az eltérő portfólió ellenére egyesítésüket legfeljebb az indokolhatja, hogy mindkét cégnek erős riválisokkal kell megküzdenie, például a Microsofttal...

Sokasodnak a kérdőjelek

A Citrix vezérigazgatója, Bob Calderoni januárban a dolgozóknak írt tájékoztatásában lényegében egy érvet említ: ha létrejön a fúzió, akkor "a világ egyik legnagyobb szoftvercége jön létre", amely képes lesz szinte minden szükséges elemet biztosítani egy biztonságos és korszerű vállalati infrastruktúrához. Mivel nagyobb lesz a lépték, nagyobb részt tudnak majd kihasítani a vállalatok informatikai büdzséjéből is, és stratégiai technológiai szolgáltatóvá válhatnak. A vezérigazgató érezhette, hogy ez azért nem támasztja alá kellően a két cég egyesítését, ezért még azt is hozzátette, hogy a részleteket csak az ügylet lezárása után tudják kidolgozni.

Azóta nincs is újabb hír arról, hogyan fog működni az egyesített cég, illetve milyen piaci stratégiát követ majd. De Calderoni, aki tavaly ősszel az igazgatótanács elnökeként ideiglenesen vette át a Citrix irányítását, nem is a távlati tervekről nevezetes. (Legemlékezetesebb akciója az volt, hogy az Ariba vezérigazgatójaként 2012-ben sikeresen értékesítette a céget az SAP-nak.)

Az elmúlt időszakban a technológiai ipar egyre több jelentős szereplője került magántőke-befektetési társaság tulajdonába (a Thoma Bravo például hamarosan az IT-biztonsági piac egyik legjelentősebb szereplője lehet), és ez gyakran jár azzal, hogy az adott vállalatot ki is vezetik a tőzsdéről. Azt egyelőre nem látni, hosszabb távon ez hogyan hat az innovációra. A befektetési társaságok ugyanis általában rövidebb távra terveznek, mint a szakmai befektetők. Elsődleges céljuk, hogy gyorsan növeljék befektetésük (azaz a tulajdonukban lévő vállalat) értékét, majd eladásával nyereséget termeljenek. Eközben nem feltétlenül a termékfejlesztésre koncentrálnak, ami hosszabb távon visszaüthet, és elbizonytalaníthatja az ügyfeleket.

Pénzben fürdeti a digitális ikreket az amerikai kormányzat

A csiptörvény keretei között több száz millió dollárnyi pályázati pénzt osztanak ki a technológia fejlesztésére és szélesebb körű bevezetésére.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.