A Reuters értesülései szerint a Vista Equity Partnersszel közösen vennék meg a Citrixet.
Hirdetés
 

Már a hét elején bejelenthetik hivatalosan, hogy az Elliott Management és a Vista Equity Partners felvásárolja a Citrixet, állítja a Reuters bennfentes informátorokra hivatkozva. A felhőalapú megoldásokat (szerver-, alkalmazás- és desktop-virtualizáció, hálózati megoldások stb.) kínáló vállalat piaci értéke nagyságrendileg 13 milliárd dollár. A bejelentés hatására a Citrix árfolyama megugrott, a zárás utáni kereskedésben már közel 5 százalékot erősödött.

Az Elliott-Vista konzorcium állítólag készpénzben részvényenként 104 dollárt kínált a cégért, amit a vásárlás után kivezetnek a tőszdéről. Az ajánlat nagyvonalúnak semmiképpen sem nevezhető (a hír megjelenése előtt záráskor 100,71 dolláron állt az árfolyam). A Reuters szerint azonban érdemesebb inkább a decemberi mélypontot figyelembe venni, amikor az árfolyam 79 dollár alá ment. (A árfolyam tavaly volt fönt is, lent is, a decemberi mélyponttal szemben 2021 áprilisában például 140 dollár fölött is járt az árfolyam.)

Portfólióoptimalizálási lehetőséget látnak

Bár a kezdeményezés az Elliott-tól származott – a Reuters értesülése szerint tavaly október óta keres partnereket a vállalat megvásárlásához –, a Vistának különösen jól jött az ötlet. Az informátorok szerint ugyanis a befektetőtársaság azt tervezi, hogy a tőzsdéről történő kivezetése után a Citrixet összegyúrja a Tibcóval. Utóbbi céget, amely a bigdata-hájpot meglovagolva vált sikeres adatelemző céggé, a Vista 2015-ben vásárolta meg 4,3 milliárd dollárért. (Bár a hájp lecsengett, a technológia nagyon is virulens, amit mi sem bizonyít jobban, mint a magyar Starschema közelmúltbeli eladása.)

A Citrix annak ellenére nem tudott megerősödni az elmúlt időszakban, hogy a pandémiás, távmunkára épülő környezetben fontos területen, a távoli hozzáférésben nyújt kiemelkedő megoldásokat vállalati ügyfeleinek. Ez is közrejátszhatott, hogy tavaly ősszel menesztették a vállalat vezérigazgatóját, és ideiglenesen Robert Calderonit, az igazgatótanács elnökét nevezték ki a szervezet élére. (Érdekes egybeesés, hogy Calderoni korábban az Ariba vezérigazgatójaként sikeresen értékesítette a céget az SAP-nak.) A megbízott vezérigazgató szerint a vállalat azért nem tudta kihasználni a távmunka térnyerését, mert túl sokat költött értékesítési erőforrásaira, disztribúciós partnereire viszont túl keveset.

Az eredménytelenség a profiton is meglátszott. Hiába nőtt meg ugyanis a járvány alatt minden olyan szolgáltatásra a kereslet, amely támogatja a távmunkát, a vállalat profitja a legutóbbi lezárt negyedévében 84,5 millió dollárra esett az egy évvel azelőtti azonos időszak 128,3 millió dollárjáról. Az ok egyértelműen a túl magas működési költség volt. Erre utalt Calderoni is a negyedéves jelentés utáni elemzői kérdezz-feleleken.

Az Elliott egyébként nem vesz zsákbamacskát: ügyvezető partnere, Jesse Cohn ugyanis 2015-tól 2021-ig volt a Citrix igazgatótanácsának tagja. A társaság portfóliója meglehetősen színes (szép szóval: diverzifikált), a technológiai szektortól (Novell, Twitter, Compuware, Telecom Italia, Samsung, AT&T, NXP Semiconductors) az AC Milan fociklubig terjed. Az Vista Equity Partners portfóliója is sokszínű (agrárium, IT, egészségügy, sport és szórakozás stb.), de befektetéseinek többsége technológiai fókuszú.

Piaci hírek

Lehullott a lepel: elismerte az Anthropic, hogy tényleg butább lett a Claude

A cég nagy nyelvi modelljének képességbeli hanyatlására többen panaszkodtak mostanában. Kiderült, hogy nem hallucináltak: elhibázott fejlesztések és bugok "összjátéka" okozta a nem kívánt hatást.
 
Hirdetés

A hibakeresés nem egyenlő az alkalmazásbiztonsággal

Építsünk olyan AppSec környezetet, amely csökkenti az alkalmazásfejlesztés kockázatait, de nem válik a gyors leszállítás akadályává!

A biztonság ’balra tolódása’ az alkalmazásfejlesztésben nem csak technikai kérdés. A DevSecOps-elvek érvényesüléséhez az IT-szervezet működését és más területekhez való viszonyát is újra kell szabni.

a melléklet támogatója a Clico

CIO kutatás

Merre tart a vállalati IT és annak irányítója?

Hiánypótló nagykép a hazai nagyvállalati informatikáról és az IT-vezetőkről: skillek, felelősségek, feladatkörök a múltban, a jelenben és a jövőben.

Töltse ki Ön is, hogy tisztábban lássa, hogyan építse vállalata IT-ját és saját karrierjét!

Az eredményeket május 8-án ismertetjük a 17. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Egy kormányrendelet alapjaiban formálják át 2026-tól az állami intézmények és vállalatok szoftvergazdálkodási gyakorlatát.

Projektek O-gyűrűje. Mit tanulhat egy projektvezető a Challenger tragédiájából?

A Corvinus Egyetem és a Complexity Science Hub kutatói megmérték: a Python kódok közel harmadát ma már mesterséges intelligencia írja, és ebből a szenior fejlesztők profitálnak.

Rengeteg ország áll át helyi MI-platformra

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2026 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.