A jövő üzleti hálózatát építjük - írja közleményében az SAP, bár az elemzők szerint a mottó valójában így hangozhatna: "Újra vásároltunk egy szeletnyi felhőt, amit beépítünk a sajátunkba." A szarkasztikus hangok ellenére a stratégia működőképes lehet.
Részvényenként 45 dolláros áron, azaz összesen körülbelül 4,3 milliárd dollárért az SAP tulajdona lesz az Ariba: ezzel nem csak az üzleti szoftverszolgáltatásokat kínáló vállalat kerül a vevő tulajdonába, hanem az Ariba jól prosperáló nemzetközi ügyfélhálózata is, amelyet a tervek szerint más ajánlatokkal is be lehet majd hálózni. Az SAP ráadásul így lassan leválthat egy olyan saját megoldást, amely évek óta nem tudott igazán beindulni.
Más felhője mindig zöldebb ■ Az SAP számára tavaly bizonyosodhatott be, hogy házon belüli megoldás helyett más utakat (is) kell keresni a felhőszolgáltatások piacán. A német nagyvállalat öt éve igyekszik megfelelő méretű felhasználói bázist felépíteni a Business ByDesign platform alá, ám annak ellenére, hogy a moduláris vállalati felhőszolgáltatás-csomag jóval szélesebb körű funkcionalitást kínál a versenytársak megoldásainál, a vevők nem ugrottak a lehetőségre. A megoldás 2007-es megjelenésekor az SAP úgy vélte, a 2010-es évet már tízezernél is több, főként nagyvállalati Business ByDesign felhasználóval zárják, ám az ügyfelek száma máig nem érte el ezt a számot.
Ezt a lassúságot az SAP igyekszik felvásárlásokkal felturbózni: tavaly decemberben
a SuccessFactors került a német vállalat birtokába 3,4 milliárd dollárért, vele pedig egy teljes, felhő alapú HR-menedzsment rendszer érkezett (nagy nevű, nemzetközi ügyfeleivel együtt), az Ariba akvizíciója pedig szintén szoftverszolgáltatásként igénybe vehető beszerzési és logisztikai megoldásokkal járul hozzá az SAP növekedéséhez.
Összeolvaszt, fejleszt, támad ■ Az SAP tervei szerint az Ariba megoldásai egyrészt kiegészítik a meglévő cloud portfóliót, másrészt a német vállalat megoldásaival az új jövevény kínálatát is magasabb szintre lehet emelni.
Jim Hagemann Snabe, az SAP társ-vezérigazgatója szerint az Ariba jelenlegi kínálatába "injekciózzák" majd
a memóriában végezhető analitikai megoldás, a HANA technológiáját, amellyel az Ariba-felhőszoftverek munkavégzési sebessége sokszorosára gyorsulhat.
A végcél természetesen az, hogy a felvásárolt szolgáltatók ügyfélköre amellett, hogy továbbra is igénybe veszi a cégek megoldásait, ám már az SAP kasszájába fizet, a szorosabb kapcsolat miatt egyéb SAP megoldásokba is belekóstol, így növelve az anyavállalat egyéb tevékenységeiből származó bevételt.
A 2600 főt foglalkoztató Ariba beolvasztását az SAP önálló részlegként képzeli el, amely már önmagában is stabil, erős bevételt termelhet: tavaly 444 millió dolláros forgalom mellett 33 millió dollárnyi nettó profitot termelt. A jelenlegi tervek szerint az SAP többi cloud megoldása is az Ariba "üzletág" alá csoportosulna át. Az akvizíció előreláthatóan az idei harmadik negyedévben le is zárulhat az ilyenkor szokásos hivatali jóváhagyások megszerzése után.