Piaci hírek szerint 2019-ben teljesen átáll az Apple a szerves fénykibocsátó diódára alapuló kijelzőkre. Ennek viszont az eddigi beszállító befektetői nem annyira örültek.

A dél-koreai Electronic Times beszámolója szerint az Apple a 2019-es okostelefonjainál húzza meg azt a választóvonalat, amikor felhagy az eddig alkalmazott LCD-kkel és OLED-re áll át. A beszámoló azonnal negatívba vitte a Japan Display részvényeit. Mivel az iPhone kijelzőinek fő beszállítójáról van szó, nem meglepő, hogy egy ilyen zsíros üzlet várható elvesztése negatívan befolyásolja a cég értékét.

Ennek oka, hogy amíg a folyadékkristályos display-ek tekintetében jól áll a vállalat, az OLED-kijelzők előállítása közel sem megy olyan egyszerűen számára. Volumen tekintetében labdába sem rúghat a dél-koreai LG mellett. Utóbbi részvényeinek értéke egyébként pont ellenkező irányt vett fel a beszámoló nyilvánosságra kerülését követően; az elemzők azt várják, hogy az Apple megrendelésivel járó keresletnövekedés jó hatással lesz az LG bevételeire.

Beszakadt részvényárfolyam

Természetesen, mint minden olyan esetben, amikor nem hivatalos Apple bejelentésről van szó, az amerikai vállalat nem kívánta hivatalosan véleményezni az értesüléseket. Hasonlóan elzárkózott a nyilatkozattételtől a Japan Display szóvivője is.

Utóbbira egyébként eléggé rájár a rúd. Amint azt említettük, egyelőre nem megy valami fényesen az OLED-kijelzők gyártására való átállása. Tervei szerint a tömegtermelés csak jövőre kezdődhet el, jelenleg befektetőket keresnek, akik finanszíroznák a váltással járó költségeket. Ez az elmaradás az oka annak, hogy az Apple a várakozások szerint már nem a Japan Display-re fogja alapozni kijelzőinek legyártását.

A japánokra nyilvánvaló negatív hatást jelentő lépés 10 százalékos árfolyamcsökkentést idézett elő a kedd reggeli kereskedési időszak végén, ezzel egymilliárd dollár alá lökve a cégértéket. A hírek következtében egyébként a papírok ára 21 százalékos zuhanást is produkált, innen kapaszkodott vissza valamelyest.

Pedig nem érhette váratlanul a Steve Jobs alapította cég lépése a japán gyártót. Az Apple ugyanis elmaradt fő riválisaitól ezen a téren. A Samsung és a Google is OLED kijelzőket használ már egy ideje telefonjaiban, hogy elősegítse a fogyasztás és a panel mélységének további csökkentését. Az LCD technológia ugyanis háttérvilágítást igényel, míg az OLED esetében minden képpont fényereje egyénileg szabályozható. A háttérvilágítás elhagyásával nem csak vékonyabbá válik a kijelző, de a fogyasztása is csökken.

Valószínűleg nem a Samsung lesz a nyerő

Érdekesség, hogy a Japan Display annak ellenére nem tudja követni dél-koreai riválisait, hogy maga mögött tudhatja a szigetország vezetésének támogatását. A japán állami segítségre szüksége is van a viszonylag fiatal alapítású cégnek, mely 2012-ben jött létre. Ekkor olvadt össze a piaci versenyt külön-külön nem bíró Hitachi, Toshiba és Sony kijelzőgyártó részlege, mely megállapodást az állami kötődésű Innovation Network Corp of Japan (INCJ) segített tető alá hozni.

Visszatérve az aktuális eseményekhez: az LG Display részvényárfolyama 4,8 százalékkal erősödött. Történt mindez annak ellenére, hogy az LG és az Apple közötti, OLED-kijelzőkre vonatkozó megállapodás hivatalos bejelentésére egyelőre nem került sor. A piac tehát azt a feltételezést árazta be, hogy az almás vállalat a dél-koreaiakat fogja választani beszállítóként.

Leszerződtethetné az Apple a Samsungot is, ám a két vállalat kutya-macska barátsága miatt valószínű, hogy amennyiben van választási lehetősége az amerikaiaknak, akkor nem a Samsungra fog esni választásuk. Ezt egyébként az utóbbi részvényárfolyama is jelezte: a dél-koreai vállalat papírjainak értéke 1,5 százalékkal csökkent.

Hasonló utat járt be az ugyancsak japán Sharp is a tőzsdén. A vállalat szintén beszállítója az Apple-nek, mely OLED-alkalmazással kapcsolatos döntése ugyanúgy nem érintette jól a céget. Kilenc hónapos mélypontot felvéve 3,6 százalékkal érnek kevesebbet most a Sharp részvényei. A cég egyébként tavaly jelentette be a Japan Display-jel tervezett szövetségét, hogy felvehessék a versenyt a rivális dél-koreai OLED-gyártókkal.

Mobilitás

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.