Egy friss bírósági döntés szerint jogsértően használták a dél-koreaiak az amerikaiak szellemi tulajdonát. Nem volt gyors a döntés, az eset még az évtized legelején történt.

539 millió dollár megfizetésére kötelezte a bíróság a Samsungot, amiért az 2010 és 2011 során értékesített Android telefonjaival megsértette az Apple öt szabadalmát. A hét éve tartó jogi csatározás jelentős állomáshoz érkezett.

Több mint félmilliárdos büntetés

A Szilícium-völgy szívében, San Joséban hozta meg ítéletét a kerületi bíróság. A szabadalomsértést egyébként már korábban megállapították, a mostani ítélet az okozott kár mértékét pontosította. Ezzel amúgy rosszabbul járt a Samsung. Az előző meghatározás szerint ugyanis 399 millió dolláros kártérítés nézett ki a dél-koreaiaknak, amihez képest a mostani 539 millió dollár jelentősen nagyobb summa.

Nem is meglepő, hogy a Samsung jogi képviselői egyáltalán nem elégedettek a döntéssel, és azonnal jelezték, hogy az ügy még koránt sem ért véget. Az Apple eközben elismerően nyilatkozott a döntésről, felidézve, milyen fontos részét képezi a design a termékek egyediségének. Közlésük szerint a per számukra mindig többről szólt, nem csupán a pénzügyi jóvátételről. Elégtételt akartak azután, hogy az Apple kirobbantotta az okostelefonos forradalmat, a Samsung pedig "nyilvánvalóan lemásolta" az amerikaiak által megálmodott kialakítást.

Lopott design?

De min is vitázott össze a két vállalat? Ebben a perben designkérdésekben nem értett egyet az amerikai és a távol-keleti fél. Igen meggyőzően érveltek saját igazuk mellett, akár a lekerekített kialakításról, akár a képernyő beszerelésének módjáról volt szó. Előbbi esetében inkább a Samsungnak adtak igazat az esküdtek, míg a színes, rácsszerűen elhelyezkedő ikonos grafikus kezelőfelület kapcsán már az Apple-t favorizálták.

A három ominózus szabadalom egyike a fekete, négyszögletes, lekerekített sarkokkal bíró frontpanelű elektronikai eszközök kialakítására vonatkozik, egy másik szabadalom majdnem ugyanezt a designt írja le, beleértve a kijelzőt körbeölelő keret kialakítását is, az utolsó pedig az iPhone-nál megismert rácsos ikonszerkezetre vonatkozik.

Kétségtelen, hogy ezek mindegyikével élt a Samsung, amikor felvette a kesztyűt az okostelefonos piacon az Apple-lel. A téglalap alakú, lekerekített sarkú kialakítás azóta kvázi szabvánnyá vált, ma nagyítóval kell keresni azokat a készülékeket, amik ettől radikálisan eltérő külsővel bírnak. És a konkurensek grafikus kezelőfelületei is az iOS-ben megismert designt viszik tovább.

Ez alól a nagy kivétel a Microsoft-féle Windows Phone-ok Metro kialakítása volt. A csempés felület ugyan kétségtelenül üdítően hatott az iOS-Android hasonló stílusa után, ám a Microsoft túl későn kezdett komoly figyelmet fordítani a mobil piacra, és már nem tudta behozni a lemaradását.

Nem mindegy, mennyi a nyereség

Visszatérve cikkünk témájához; a per még 2012-ben jutott el arra a szintre, hogy megállapítsa, hány esetben történt szabadalomsértés. Amint azt említettük, a Samsung 2010-11 között eladott telefonjai képezték a jogi eljárás alapját; 15,3 millió darab okostelefonról van szó. Ezek a beadvány szerint öt Apple szabadalmat sértettek meg, melyek közül három a készülékek designjára vonatkozott, kettő pedig a termékek működésével kapcsolatos.

Részben azért húzódott eddig a pereskedés, mert nem volt egyértelmű, hogy mekkora haszonra tett szert a Samsung az inkriminált okostelefonok értékesítésével. Az Apple érvelése szerint a teljes telefonértékesítésből származó profitot kellene figyelembe venni a büntetés meghatározásakor, a Samsung viszont csak az egyes elemekre vonatkozó nyeresége után fizetett volna büntetést.

Ebben a kérdésben most a Samsung kárára döntött az amerikai bíróság.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.