A Telum csipek magasabb szintű betekintást ígérnek a valós idejű vállalati tranzakciókba, és azok során valós időben teszik lehetővé olyan feladatok futtatását is, mint amilyen például a csalásérzékelés.

Az IBM a most zajló HotChips konferencián jelentette be a Telum processzorokat, amelyeknek központi szerepet szán az IBM Z és a LinuxONE rendszerek következő generációjában. A Telum a vállalat első, az MI-algoritmusok inferenciának nevezett folyamatainak gyorsítására szolgáló csipje: ahogy az új dizájnok februári bemutatkozásakor írtuk, azok az úgynevezett reduced precision megoldások alkalmazásával, kisebb szilíciumfelülettel és energiafelhasználssal csökkentik a modellek betanításának ideje és erőforrásigényét.

A vállalat közleménye szerint a csipek 8 darab, több mint 5 MHz-n dolgozó processzormagot tartalmaznak, magonként 32 megabájt másodszintű (L2) gyorsítótárral. A vonatkozó, szintén megújított cache- és összekötő infrastruktúra 32 Telum processzorig skálázható, az így kialakított modulok pedig összesen 22 milliárd tranzisztort és több mint 30 kilométernyi vezetéket tartalmaznak 17 rétegben elhelyezve.

A beszámolók arra is kitérnek, hogy ezekben a másodszintű gyorsítótárak kombinációjával 256 megabájtos harmadszintű (L3) virtuális cache hozható létre, legfeljebb 8 darab Telum csippel pedig 2 gigabájtos L4 cache alakítható ki. A csipek a Samsung 7 nanométeres EUV (extrém ultraibolya-levilágítás) technológiájával készülnek, és a mostani bejelentés alapján valamikor 2022 első felében jelennek meg a piacon a legelső, rájuk épülő rendszerek.

Már a következő generációk is látszanak

A ZDNet az IBM Z fejlesztéséért felelő egyik műszaki vezetőt idézve azt emeli ki a Telum egyik legfontosabb újításaként, hogy annak kialakításáa során közvetlenül a szilíciumra épült az MI-gyorsító, és az összes mag is közvetlen összeköttetésben van egymással. Az IBM ennek megfelelően egy komplett stack (verem)-ökoszisztémát épített a hardver kialakításán, a firmware-en, az operációs rendszerek és a szoftvereken keresztül, amely a tranzakciók szintjén teszi lehetővé a mély tanulás (deep learning) alkalmazását.

Mindez sok ezer tranzakciót jelent másodpercenként, amelyek során a telum csipekkel valós időben valósul meg a mély tanulásban az inferencia, ami az olyan felhasználásokban lesz különösen érdekes, mint mondjuk a csalásészlelés és -elemzés. Az analitikát és általába a betekintést segíti, hogy a szóban forgó tranzakciók mind a rendszeren belül futnak hatalmas számban, de megbízható módon, gyakorlatilag nulla állásidő mellett.

Az IBM egyébként májusban már bemutatta vadiúj, 2 nanométeres csíkszélességű gyártástechnológiáját is, amely a 7 nanométeren készülő csipekkel összehasonlítva állítólag 45 százalékos gyorsulást, illetve 75 százalékos fogyasztáscsökkenést tenne majd lehetővé. A hatékonyabb modellek gyártását elősegítő technológia az akkori előrejelzések szerint 2024 végén állhat majd munkába, a tömeggyártásban pedig 2025-ben jelenhet meg.

Cloud & big data

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.