Franciaország viszont saját hatáskörben akkor is megadóztatja a globális techcégeket, ha nem lesz az év végéig megállapodás.

Már az idén beszedi Franciaország a globális technológiai vállalatok országon belül keletkezett bevételei után a tervezett 3 százalékos adót. Ezt Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter az után jelentette be, hogy amerikai kollégája, Steven Mnuchin levélben tájékoztatta az OECD-t: az USA kivonul a digitális adóról folyó nemzetközi egyeztetéséről. Az Egyesült Államok azért állt fel a tárgyalóasztaltól, mert a megbeszéléseken, melyeken 140 ország vett részt, nem történt előrelépés, de továbbra is az az álláspontja, hogy egységes nemzetközi megoldásra van szükség, szól a hivatalos indoklás.

A franciák nincsenek egyedül

A francia pénzügyminiszter viszont azt mondta, hogy az USA lépése provokáció az OECD minden tagjával szemben. Le Maire ugyanis az amerikai illetékesekkel épp ellentétesen ítélte meg a tárgyalások állását, mint egy francia rádiónak nyilatkozta, már csak centiméterekre voltak a megállapodástól. Megerősítette azt a korábbi álláspontját is, hogy Franciaország az idén megkezdi a techadó kivetését, ha tárgyal erről az USA, ha nem. A francia parlament már tavaly döntött a digitális adóról, ám beszedését épp az OECD-tárgyalásokra való tekintettel függesztették fel idén év végéig. Ezzel egyértelműen elsősorban a GAFAM-ként is emlegetett ötöstől, a Google-től, az Amazontól, a Facebooktól, az Apple-től és a Microsofttól szereték több adót beszedni.

Ráadásul a franciák ezzel nincsenek egyedül. Az amerikai pénzügyminiszter levelére például Franciaország, Nagy-Britanniával, Olaszországgal és Spanyolországgal közösen reagált.

A tervek szerint az OECD keretein belül az év végéig kellene megoldást találni a techvállalatok nemzetközi adózási kereteinek kidolgozására, de miután az USA kivonult, ráadásul az ország elnökválasztás előtt áll, kicsi az esély a megállapodásra. Ugyanakkor Amerika elutasítja az egyoldalú adók kivetését, és csak egy OECD keretében létrejött megállapodást fogadna el.

Oda viszik a pénzt, ahol kevesebb a teher

Az európai államokat az zavarja, hogy bár a globális techvállalatok az EU-ban is nagyon nagy súllyal vannak jelen, és kiterjedt gazdasági tevékenységet folytatnak, a nemzetközi jelenlétüknek köszönhetően kibújhatnak a helyi adóterhek alól. Az USA-t pedig azért érinti érzékenyen mindez, mert főleg amerikai székhelyű cégekről van szó, melyeket a Trump-kormányzat fenyegetéssel és szép szóval próbál hazacsalogatni (építsenek amerikai gyártókapacitásokat, és konszolidálják otthoni vállalataikban a globális bevételeiket).

Ezért a francia adózási tervekre is a franciák önérzetének különösen fájó importvámok bevezetésével (champagne, sajt stb.) fenyegetőztek. A közelmúltban pedig a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó amerikai kormányhivatal (Office of the United States Trade Representative) azt is bejelentette, hogy vizsgálat alá vonták egy sor ország (Ausztria, Brazília, Cseh Köztársaság, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Törökország stb.) adózási gyakorlatát, hogy az nem diszkriminatív-e az amerikai vállalatokra nézve.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.