A böngésző következő kiadásai a jelenleginél erélyesebben szűrik majd a "visszaélésszerű kialakítási jellemzőknek" nevezett webes trükköket.

A Google visszaélésszerű kialakítási jellemzőknek nevezi azokat a szándékosan félrevezető megoldásokat, amelyeket az egyes weboldalak a saját domainjükön vagy máshonnan (például iframe keretbe vagy videólejátszóba) betöltve jelenítenek meg a felhasználók számára. A vállalat az ilyen tolakodó és megtévesztő hirdetések ellen bő egy évvel ezelőtt jelentette az új ablakok és lapok nyitásának vagy a felhasználó szándéka ellenére történő átirányítások megakadályozását, amelyeket először idén januárban, a Chrome 64-es, később pedig a 68-as verziójában implementált.

Az eljárás most tovább szigorodik: a 71-es, decemberben esedékes böngészőverzió már az összes hirdetést eltávolítja azokon a webhelyeken, amelyek ebben a tekintetben fennakadnak a szűrőn, és több mint 30 napja minősülnek nem megfelelőnek, ezen felül új oldalakat és lapokat sem nyithatnak meg – vagyis a Chrome praktikusan elvágja azokat a bevételi forrásaiktól. Ezt elkerülendő a cég figyelmeztetést küld az oldalak regisztrált tulajdonosainak és felhasználóinak, illetve lehetőséget ad rá, hogy a szükséges módosítások után a webhelyek felülvizsgálatát kezdeményezzék.

forrás: blog.chromium.org


A visszaélésszerű kialakítási jellemzők között kézenfekvőek az adathalászattal kapcsolatos próbálkozások (phishing), vagyis azok a hirdetések, amelyek személyes adatokat próbálnak lopni, vagy megpróbálják rávenni a felhasználókat, hogy azokat önként megosszák. Ugyanígy egyértelmű a helyzet, ha a hirdetések a felhasználók gépére telepíthető rosszindulatú programokat vagy kéretlen szoftvereket tárolnak, vagy azokra hivatkoznak. A Google vonatkozó oldala szerint azonban a Chrome más eseteket is irányelvsértő elemként azonosít.

Ami megtévesztő, az tilos

Ilyenek a megtévesztő üzenetek, amelyek csevegőalkalmazásokra, figyelmeztetésekre, operációs rendszerhez tartozó párbeszédpanelekre hasonlítanak (lásd a fenti animációt), de kattintásra hirdetéshez vagy céloldalhoz vezetnek. Ide tartozik a félrevezető webhelyviselkedés is, amelyben egyes funkciók – például görgetősávok, lejátszást indító, "tovább” vagy bezárásra szolgáló gombok – ugyancsak elirányítják a felhasználókat.

blog.chromium.org


A szűrés kiterjed a váratlanul kattintható területekre (átlátszó hátterek, nem látható oldalelemek) és az automatikus átirányításra, amikor az előbbiekhez még felhasználói műveletre sincs szükség. A Google külön megnevezi az olyan hirdetéseket is, amelyek egérmutatót utánoznak azzal a céllal, hogy a felhasználót rávegyék az adott oldalelem használatára.

A statisztikák szerint minden negyvenedik oldal él a fenti trükkök valamelyikével, a Google pedig a legegyszerűbb megoldást választja, hogy a megfelelő hirdetések kiszolgálására kényszerítse őket: megakadályozza, hogy pénzt keressenek az ügyeskedéssel. Ha ilyesmit talál, akkor 30 napot ad a hibák javítására, mielőtt elkezdené blokkolni a szóban forgó oldalelemeket.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

 

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.