Sam Altmanék is ráéreztek a félvezetőipar realitásaira: a csipgyártás globális felpörgetésétől eljutottak a félvezetős cégek segítségével tervezett és bérbe gyártatott saját MI csipig.

Idén februárban valószínűleg több félvezetőipari cég vezetőjének szerzett egy jó napot Sam Altman (a fenti képen), a ChatGPT vezére, amikor kitalálta, hogy összehoz 7 ezermilliárd dollárt, amiből nagyon fel lehetne pörgetni a globális csipgyártást. Ebbe szerinte még az is belefért volna, hogy az OpenAI felhúzat magának a TSMC-vel (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) egy dedikált félvezetőgyártó üzemet.

Úgy tűnik, mostanra a cég eljutott a realitásokig: gyártókapacitást foglalt a TSMC legújabb, A16 néven emlegetett 1,6 nanométeres gyártástechnológiájára, hogy azzal gyártassa generatív MI-re kihegyezett csipjeit. Az OpenAI ASIC-jét (alkalmazásspecifikus integrált áramkör) ugyanabban a gyáregységben gyártják majd, ahol az Nvidia, az Apple, az AMD, az Intel és más megrendelők hasonló processzorait, írta tajvani lapértesülésekre hivatkozva a The Register.

A TSMC a tervek szerint 2026 második felében indítja meg 1,6 nanométeres gyártósorain a tömegtermelést. Az új technológia célja a szokásos: a teljesítmény- és az energiahatékonyság javítása. A 2 nm-es csipekhez képest az A16 8-10 százalékos sebességnövekedést hoz azonos munkafeszültség mellett, ha pedig azonos sebességen futtatják a két típust, akkor az A16-nak 15-20 százalékkal lesz kisebb a fogyasztása, állítja a TSMC.

Csak véletlen egybeesés lenne?

Meg nem erősített hírek szerint elsőként az Apple csapott le az új gyártástechnológiára, és foglalt gyártókapacitást. Azt viszont már nem csak híresztelés, hogy a Tim Cookék is beszállnak az OpenAI következő finanszírozási körébe, amit az MI-cég a nyáron készített elő, és amivel 100 milliárd dollár fölé emelkedik az OpenAI értéke. Az Apple-nek az a terve, hogy integrálja a ChatGPT-t az iOS és az iPadOS 18-as kiadásába, valamint a macOS Sequoia desktop operációs rendszerébe az Apple Intelligence szolgáltatáson keresztül. Utóbbit júniusban, a WWDC-n mutatták be.

Az Apple Intelligence által használt gépi tanulási modellek többsége az eszközökön, lokálisan fut, de a cég tervezi egy Apple csipekre épülő Private Cloud Compute nevű szolgáltatás elindítását összetettebb kéréseket kiszolgáló modellek futtatására. Az azonban kérdéses, hogy ebben lesz-e szerepe az OpenAI saját csipjének. A The Register szerint semmi sem utal arra, hogy az OpenAI erre számítana.

Ami az OpenAI terveit illeti, ahogy a fentebb már említett 7 ezermilliárd dolláros terv is mutatja, nagy mondásokból soha nem volt hiány. A valóság azonban Sam Altmanék számára is kemény falat, így már azt sem tervezik, hogy a TSMC-vel felhúzatnak egy csak nekik termelő félvezetőgyárat. Helyette megelégszenek azzal, hogy a Broadcom és a Marvell segítségével elkészítik saját gépi tanulást gyorsító ASIC-jüket, amit majd a TSMC legyárt. A Broadcomnak van már tapasztalata az ilyen együttműködésekben, korábban a Google TPU-inak (tensor processing unit, tenzor feldolgozó egység) tervezésében is közreműködött.

Mindenkinek (is) OpenAI kell?

Ha igaz a cég állítása, akkor nagy az igény az OpenAI termékeire: a Fortune 500-as cégek 92 százaléka használja (valamire). Az API-használat duplázódott a GPT-4o mini júliusi megjelenése óta. A vállalat évesített forgalma állítólag már nyáron elérte a 3,4 milliárd dollárt. Ennek ellenére idén mintegy 5 milliárd dollár lehet a mínusz.

Utóbbi azonban felveti a kérdést: vajon a Fortune 500-as cégek milyen célokra és milyen intenzitással használják a ChatGPT-t és társait? Csak nem a cégvezetők (igaz, egyre többen) játszanak vele irodai magányukban? A cég szerint a jelentős veszteségek nem az eddigi termékek használatával függnek össze, hanem a nem triviális neurális hálózatok magas képzési és személyi költségeivel.

(Cimlapkép: Wikipedia, CC BY 2.0 licenc)

Cloud & big data

Változások a Telekom vezetőségében

A távközlési szolgáltatónál hamarosan két területet is új szakember irányít majd.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.