A hatékonyság tekintetében úgy tűnik, hogy áttörést ért el az amerikai keresővállalat: saját tervezésű MI-processzorai harmincszor gyorsabbak napjaink processzorainál, ráadásul jóval kevesebbet fogyasztanak.

Bejelentette az amerikai keresőóriás, hogy saját, mesterséges intelligenciát támogató lapkákat fejleszt. Pontosabban ezen már hat éve dolgozik; ezúttal azonban lehullt a lepel arról, hol is tartanak ezek a csipek jelenleg. A Google feldolgozóegységei akár harmincszor nagyobb teljesítményt nyújthatnak a számítógépeinkben, laptopjainkban teljesítő, általános célú processzorokhoz képest. Nem mellesleg alacsonyabb energiaigénnyel rendelkeznek.

Készen áll a világ a csipgyártó Google-re?

Állítása szerint a vállalat belső fejlesztés során hozta tető alá MI-lapkáit. Saját, mesterséges intelligenciával foglalkozó alkalmazásainak futtatását szerette volna hatékonyabbá tenni, ennek során sikerült talán kicsit túl is lőni a célon. A Google közlése értelmében ugyanis átlagosan 15-30-szor gyorsabb megoldást alkottak a hagyományos CPU-khoz és GPU-khoz képest.

A csipek energiahatékonyságát is jelentősen tudta javítani a vállalat. Leírása szerint az egységnyi teljesítményre jutó fogyasztás 30-80-szor jobb lehet (második oszlop az alábbi ábrán), szintén az általános célú processzorokhoz viszonyítva. Mindeközben az általuk kialakított neurális hálózatokon futó alkalmazások meglepően kompakt kódokat tudnak futtatni. Alig 100 soros a legkisebb és mindössze 1500 sorból áll a legnagyobb, a Google által létrehozott, nyílt forrású gépi tanulást lehetővé tevő framework, a TensorFlow keretei között működő alkalmazás.
 



Mindazonáltal a TPU-nak – tensor processing unit, tenzor feldolgozó egység – nevezett fejlesztés nem kerül majd a konzumer piacnak szánt eszközökbe. Mégis, mindenki profitál belőle, aki egy kis időt eltölt online (és használja a Google szolgáltatásait). A csipeket ugyanis már munkára fogták a vállalat adatközpontjaiban, így többek között a webes keresések kiszolgálását, a felhasználók ismerőseinek fényképeken való azonosítását, szövegek fordítását, spamek azonosítását segítik.

Versenyfutás a legjobb MI-ért

Nem a Google az egyetlen vállalat, amely mesterséges intelligenciát támogató lapkákban utazik. A Qualcomm például mobil lapkáiba építi be az MI technológiát, mellyel a gépi tanulási folyamatokat tudja támogatni a felhasználó telefonján. Ez akkor jöhet jól, amikor a felhasználónak alapvetően fontos a gyors válaszidő, nincs lehetősége kivárni a Google szervereinek reagálását a hálózat túloldalán.

Hasonlóan nagy játékos a piacon az Nvidia. A cég grafikus megoldásaiból kinőtt MI-t támogató termékek rengeteg adatközpontban megtalálhatók. A GPU-tervezéstől az általánosabb célú felhasználásra szánt megoldásai felé elmozduló vállalat ezen lapkáit magas teljesítményük miatt előszeretettel alkalmazzák nagy számításigényű feladatokra.

És ott van az Intel Nervana csoportja is, mely szintén egyedi fejlesztésű csipeken dolgozik. Ezeket a lapkákat kifejezetten azért készíti az Andy Groove alapította vállalat, hogy elősegítse mesterséges intelligenciájának gyorsabb fejlődését.

Vagyis, habár a Google most – úgy tűnik – piacvezető pozícióba került, riválisai egyáltalán nem ülnek ölbe tett kézzel. A világ elektronikus agyai egyre gyorsabban fejlődnek.

Cloud & big data

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.