Egymilliárdnál is több androidos mobil 2014-ben, stagnáló WP, eltűnő BlackBerry.

Különösebben nem változott a világpiac képe az okostelefonos rendszereket illetően, 2014 továbbra is az Android és az iOS elsöprő fölényéről szólt. Az IDC kiadta a 2014-re, illetve ugyanannak az évnek a negyedik negyedévére szóló adatait, amiből kiderül, hogy a piacra érkező mobilok 96,3 százalékán a Google, illetve az Apple mobilos rendszere fut, még jobban kiszorítva, elnyomva a konkurenciát.

Ketten dominálnak

Ez az összesített arány 2014 utolsó negyedévében 95,6 százalék, 2013-ban pedig 93,8% volt, vagyis még mindig volt tér a növekedésre. Ha ennek a tempóját nézzük, akkor 2014 egészére nézve az Android bizonyult gyorsabbnak (32% kontra 27,7%) az egész piacnál, viszont az év utolsó három hónapjában az iOS az iPhone új generációjának megjelenésével alaposan rálépett a gázra (46,1% vs. 29,2%).

Az IDC elemzői úgy látják, hogy mindkét rendszer esetében ugyanazok a tényezők segítették elő a pozitív számokat. A végfelhasználói igény továbbra sem enyhül az okostelefonok iránt, az Apple által kiadott iPhone 6-os széria szintén nagyot dobott az eredményeken, és ezzel együtt az Android által megszemélyesített, belépő kategóriás készülékek iránt is óriási a kereslet. A 2015-ös év azért lesz izgalmas, mert egyrészt az Apple phablet piacra való belépése új helyzetet teremtett, a Samsung gyengélkedése pedig az Androidot a kisebb, feltörekvő gyártók felé irányította.

Noha a 2014-es számok nem kifejezetten ezt mutatják, az IDC szakemberei mégis ara számítanak, hogy a két nagy után is lehet élet az elkövetkezőkben. Ez elsősorban a Windows Phone helyzetéről fog szólni, mivel tavaly az összes folyamat inkább a Microsoft rendszere miatt lehet érdekes. Az indiai piac biztosan bele fog szólni a 2015-ös eredményekbe, már csak azért is, mert az olcsó Lumia  készülékek, vagy a Samsung Tizen mobiljai most kezdik el útjukat az egyik legnagyobb potenciállal bíró piacon.

Az Android 2014-ben átlépte a bűvös 1 milliárdos számot, ami a nehézségei ellenére még mindig a Samsungnak köszönhető. A koreai gyártó egyedül több androidos mobilt juttatott a piacra, mint az őt követő öt piaci szereplő összesen. Az Apple félelmetes eredményei ellenére az iOS 2013-hoz képest némileg veszített részesedéséből, mivel a piac kifejezetten az új, nagyobb kijelzőjű készülékeire fókuszált.

Futnak még

A Windows Phone csak rendkívül szerény, 4,2%-os növekedést tudott elérni egyik évről a másikra, ami jócskán elmarad a piaci egészének tendenciájától. A 2014-es év során az átmenet állt középpontban a WP és a Microsoft életében, ami mellett sorra jöttek ki a még Nokia márkajelzésű készülékek. Változást az IDC szerint a Windows 10 alapú készülékek, mobilok, illetve az olcsó Lumiák még nagyobb volumenű terítése hozhat.

A BlackBerry közel 70 százalékos piacvesztése nem meglepő, és rímel is a vállalat piaci stratégiájának átdolgozására. A gyártó újító (Passport) és hagyományos (Classic) modellekkel egyaránt igyekszik a mobilok színterén megmaradni, és sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a vállalati ügyfélkörre, illetve annak igényeire.

Mobilitás

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.