Az Android töredezettsége, azaz fragmentációja azt az állapotot jelenti, ami a rendszer jellegzetességéből adódik. Azaz az oprendszer a világ összes gyártójának rendelkezésére áll, akik összességében megszámlálhatatlan mennyiségű és formájú androidos mobilt visznek piacra. Ez a fejlesztőknek már nem gondot, legfeljebb több munkát okoz az alkalmazások elkészítésekor, a vásárlók azonban örülhetnek, mert hatalmas választék áll rendelkezésükre, amikor vásárolni szeretnének.
Követhetetlen tarkaság
Az iPhone és a Windows Phone tulajdonosok valószínűleg elborzadva nézhetik az emlegetett töredezettséget vizualizáló ábrákat, aki azonban Androidot használ, annak inkább érdekes, mintsem ijesztő látvány ez a sokszínűség. Az OpenSignal csapata rendszeresen közzéteszi az alkalmazásukat letöltő és használó készülékek statisztikai adatait, amiből kiderül, hogy milyen sokféle mobil van odakint, és hogy melyek azok a készülékek, amelyeket a legnagyobb számban használnak.
Az egész eljárás legizgalmasabb része a tavalyi évvel való összehasonlítás, mivel ez azt mutatja, hogy 2013-hoz képest 60 százalékkal nőtt a töredezettség, mivel tavaly 11 868, idén pedig 18 796 különböző típusú, formájú, kijelző méretű androidos készülék működik szerte a világon.
Minden kis csempe egy külön készüléket jelöl
A mintát összesen 682 ezer telefon adta, aminek 43 százaléka a Samsung kínálatából került ki és valamivel több mint 20 százalékukon KitKat fut. Olyan mértékben nő az Android sűrűsége, hogy míg tavaly a 10 leggyakoribb típus 21 százalékát tette ki a teljes mezőnynek, erre az évre ez a szám lecsökkent 15 százalékra.
A Samsung itt is úr
Az Android tehát nem csak készülék típusban, hanem a gyártók számában is rendkívül töredezett, és az OpenSignal mérései is azt mutatják, hogy továbbra is a Samsung a legdominánsabb az összes közül. A 13 legnépszerűbb mobil közül 12 a koreaiakhoz tartozik, amivel 43 százalékát uralják a piacnak. Ahogy az IDC és egyéb kutatócégek is kimutatták, ezen adatok is láttatni engedik, hogy a Samsung tavalyhoz képest teret veszített, hiszen 2013-ban még 47,5 százalékon állt a mutatójuk.
Nagy kékség=Samsung
Az OpenSignal ezen kívül egy sor érdekes adattal szolgál az Android különböző verzióinak állapotáról, a fragmentáció és a GDP összefüggéseiről, valamint arról, hogy mely kijelző méretek a leggyakoribbak az Android világában. Végül nem maradhat el az Apple-el való panel, illetve rendszer verzió alapú összehasonlítás, ami abszolút nem fair, viszont annál tanulságosabb.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak