Azt már korábban nyilvánosságra hozta az IDC piackutató, hogy tavaly az okostelefonok világpiaca átlépte a milliárd darabszámos szintet (mások szerint ehhez egy pici még hiányzott). Legfrissebb anyagukban operációs rendszerek szempontjából szedték ízekre a nagy lendületben lévő szegmenst.
Droidhadsereg egy kis almaszósszal
A Google már több éve stabilan birtokolja a piacvezető szerepet az Android oprendszerrel, de most már a fölény kezd nyomasztó mérteket ölteni. Míg 2012-ben "csak" 69 százalékos volt a részesedés, tavaly ez már megközelítette a 80 százalékot is. Az Android mellett egyetlen másik szereplő, az Apple iOS képes kétszámjegyű részesedést felmutatni. Igaz, az iPhone-oknál a trend fordított: a két évvel ezelőtti 18,7 százalék után 2013-ban kevesebbre, alig több mint 15 százalékra futotta. Ettől függetlenül még mindig az Apple képes a legtöbb pénzt keresni egy-egy eladott készüléken, így az sem tragédia, ha az elsősorban az olcsó androidos modellek miatt 40 százalékos összpiaci éves növekedést nem lehet tartani. A két operációs rendszer dominanciája 2013 végére teljesen elhatalmasodott: a tavalyi utolsó negyedévben leszállított készülékek több mint 95 százalékán futott a Google vagy az Apple rendszere.
A piac maradékán jobbára két másik említésre méltó versenyző huzakodik, de az ő helyzetük teljesen ellentétes képet mutat. A BlackBerry immár évek óta tartó vesszőfutása miatt nincs sok meglepetés abban, amilyen mértékben esett jelenléte az elmúlt időszakban. Éves szinten több mint 40 százalékkal kevesebb modell talált gazdára, mint 2012-ben. Ha csak a legutóbbi negyedévet nézzük, a helyzet még rosszabb, hiszen a 2013/Q4 kereken 77 százalékos zuhanást hozott. Hogy a dolog még ijesztőbb legyen, az év végére a cég korábbi operációs rendszerével, a BB7-tel szállított modellekből több fogyott, mint a többszörös csúszás után végül tavaly januárban megjelent BB10-ből.
A másik "futottak még" szereplő a Windows Phone, ám itt épp az elenkezőjét látni, mint a kanadaiaknál. A 33,4 millió készülék közel duplaannyi, mint a 2012-es mennyiség, így a Microsoft operációs rendszere a gyors piaci növekedést is bőven túllicitálva tudott terjeszkedni. Éves összevetésben a tavalyelőtti 2,4 százalékos részesedést sikerült 3,3-ra növelni. Ez még mindig nagyon messze van a két éllovastól, mindenesetre a Nokia mobilos részlegének idei beolvasztásával a Microsoftnak teljesen a saját kezébe kerül az operációs rendszer további felfuttatásának a feladata.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak