Teljesen felborult az eddig sem túl kiegyensúlyozott piaci helyzet a mobil oprendszereknél. Az IDC 2013-as számai szerint a tavalyi utolsó negyedévben 20 eladott okostelefonból 19-en Android vagy iOS futott.

Azt már korábban nyilvánosságra hozta az IDC piackutató, hogy tavaly az okostelefonok világpiaca átlépte a milliárd darabszámos szintet (mások szerint ehhez egy pici még hiányzott). Legfrissebb anyagukban operációs rendszerek szempontjából szedték ízekre a nagy lendületben lévő szegmenst.

Droidhadsereg egy kis almaszósszal

A Google már több éve stabilan birtokolja a piacvezető szerepet az Android oprendszerrel, de most már a fölény kezd nyomasztó mérteket ölteni. Míg 2012-ben "csak" 69 százalékos volt a részesedés, tavaly ez már megközelítette a 80 százalékot is. Az Android mellett egyetlen másik szereplő, az Apple iOS képes kétszámjegyű részesedést felmutatni. Igaz, az iPhone-oknál a trend fordított: a két évvel ezelőtti 18,7 százalék után 2013-ban kevesebbre, alig több mint 15 százalékra futotta. Ettől függetlenül még mindig az Apple képes a legtöbb pénzt keresni egy-egy eladott készüléken, így az sem tragédia, ha az elsősorban az olcsó androidos modellek miatt 40 százalékos összpiaci éves növekedést nem lehet tartani. A két operációs rendszer dominanciája 2013 végére teljesen elhatalmasodott: a tavalyi utolsó negyedévben leszállított készülékek több mint 95 százalékán futott a Google vagy az Apple rendszere.

A piac maradékán jobbára két másik említésre méltó versenyző huzakodik, de az ő helyzetük teljesen ellentétes képet mutat. A BlackBerry immár évek óta tartó vesszőfutása miatt nincs sok meglepetés abban, amilyen mértékben esett jelenléte az elmúlt időszakban. Éves szinten több mint 40 százalékkal kevesebb modell talált gazdára, mint 2012-ben. Ha csak a legutóbbi negyedévet nézzük, a helyzet még rosszabb, hiszen a 2013/Q4 kereken 77 százalékos zuhanást hozott. Hogy a dolog még ijesztőbb legyen, az év végére a cég korábbi operációs rendszerével, a BB7-tel szállított modellekből több fogyott, mint a többszörös csúszás után végül tavaly januárban megjelent BB10-ből.

A másik "futottak még" szereplő a Windows Phone, ám itt épp az elenkezőjét látni, mint a kanadaiaknál. A 33,4 millió készülék közel duplaannyi, mint a 2012-es mennyiség, így a Microsoft operációs rendszere a gyors piaci növekedést is bőven túllicitálva tudott terjeszkedni. Éves összevetésben a tavalyelőtti 2,4 százalékos részesedést sikerült 3,3-ra növelni. Ez még mindig nagyon messze van a két éllovastól, mindenesetre a Nokia mobilos részlegének idei beolvasztásával a Microsoftnak teljesen a saját kezébe kerül az operációs rendszer további felfuttatásának a feladata.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.