Az utóbbi hetek az aktív átszervezésről, több vezető tisztségviselő és a CEO elküldéséről, illetve az ő pótlásáról szóltak, miközben az is kiderült, hogy a BlackBerry egyik felvásárlási ajánlatot sem fogadta el, és inkább úgy döntött, hogy saját erőből igyekszik megoldani a problémákat. Ennek érdekében háttérbe szorítja a mobilgyártást és a biztonsági megoldások, illetve az üzleti partnerek számára nyújtott szerver szolgáltatások kerülnek előtérbe.
Minden és mindenki mínuszban
A ma közzétett, 2014 harmadik üzleti negyedévéről szóló pénzügyi jelentésben az összes felsorolt vállalásnak láthatók a nyomai, de az is, hogy a bevétel rohamos ütemben csökkent, a BB10-es készülékek pedig kritikán aluli teljesítményt nyújtottak a piacon. A november 30-ával záródó időszakban 1,2 milliárd dolláros bevételt ért el a gyártó, ami az előző negyedéves eredményekhez képest 24 százalékos csökkenést jelent, az előző évi, hasonló időszakban összehozott 2,7 milliárd USD-hez hasonlítva pedig még riasztóbb, 56 százalékos zuhanásról van szó. Mindez nettó eredmény szintjén 4,4 milliárd dolláros veszteség, aminek fényében nem meglepő, hogy a kanadai vállalat papírja 7 százalékos mínuszban vannak.
A kínai Foxconn segítségével tehermenesíti magát a BlackBerry
A bevétel megoszlás egyelőre azt mutatja, hogy a szolgáltatások ugyan komoly részt vesznek ki a forgalomból (53%), de a hardver még mindig 40 százalékot hoz, ami mellett a szoftver és egyéb kategória 7 százaléka nem számottevő. A BB10-es mobilok tulajdonképpen alig látszanak a piacon: a BlackBerry 4,3 millió okostelefont adott el a negyedév során, amiből 3,2 millió még a 7–es oprendszerrel ellátott készülék. Ebből következik, hogy a megmentőnek szánt BB10-es modellekből 1,1 millió kelt el, ami ez eddigi legrosszabb teljesítmény.
A Foxconn lesz a Messiás?
A jelentés tartalmaz ugyan pár pozitívra hangolt üzenetet arról, hogy a BES10-ből pár ezerrel többet telepítettek, mint az előző időszakban, a Messengernek nagy a sikere, sőt, egyes LG mobilokon előre telepítve lesz megtalálható a chat alkalmazás, valamint a Channelek száma is dinamikusan nő, de ezek egyike sem rejt olyan üzleti potenciált, vagy lehetőséget, ami kiutat jelentene a BlackBerry számára.
A Foxconnal kötött 5 éves megállapodás azonban már talán: a BlackBerry a világ legnagyobb gyártó és összeszerelő cégét bízza meg bizonyos BB mobilok legyártására, amelyeket 2014 elején kezdenek árusítani Indonéziában. A BlackBerry ezzel tulajdonképpen kiszervezi az olcsó készülékek gyártását (a prémium modellekről nem esik szó), mivel a bejelentés arra is utal, hogy Indonéziát a későbbiekben további, a fejlődő országok közé tartozó piacok követik. Így a kanadaiaknak lehetőségük van a sokat emlegetett szoftverek és szolgáltatások területére összpontosítani, amit a következő negyedévben a költségek további leszorítása fog kísérni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak