Egy hónap sem telt azóta, hogy egy befektőti csoport konkrét felvásárlási ajánlatot tett a gyengélkedő cégre, a kanadaiak azonban ma bejelentették, hogy nem lesz akvizíció. A BlackBerry egymilliárd dolláros tőkeinjekcióval és új vezetővel kíván boldogulni.

Nem egészen egy hónappal ezelőtt teljesen komolynak látszó felvásárlási ajánlatot kapott az egy ideje eladó sorban lévő BlackBerry. A mobilgyártó elvben rá is bólintott az ügyletre, azzal a kitétellel, hogy november 4-éig nyitva hagyja a lehetőséget egy esetleges más kérővel való megeggyezésre. Időközben azonban a cégben 10 százalékos részesedéssel bíró Fairfax Financial Holdings a hírek szerint nehézségekbe ütközött a 4,7 milliárdos üzlet forrásának előteremtésénél. Ennek ellenére sem tűnt úgy, hogy a kanadai cég ne kelne el előbb vagy utóbb, hiszen azóta szinte minden lényeges piaci szereplőt lehetséges kérőként emlegettek a lapok.

Új seprű és némi zsebpénz

Ehhez képest derült égből villámcsapásnak tűnik a mai bejelentés, miszerint nem lesz semmiféle felvásárlás, a BlackBerry saját erőből folytatja működését. A hirtelen fordulathoz az alapot nyilvánvalóan az a szintén ma nyilvánosságra hozott tőkeinjekció jelenti, amely intézményi befektetők révén nagyságrendileg 1 milliárd dollárt forrást biztosít a cég számára. A bejelentés másik lényeges eleme az eddig regnáló elnök-vezérigazgató, Thorsten Heins azonnali félreállítása. Helyét ideiglenesen a Sybase egykori vezetője, John Chen veszi át. A hongkongi születésű Chen tavaly a Silve Lake befektetői csoporthoz csatlakozott vezető tanácsadóként. Heins végleges utódját egyelőre keresik.

Úgy tűnik tehát, hogy az alábbi grafikonjainkon megfigyelhető, meglehetősen bajlós trendek ellenére a BlackBerry tesz egy utolsó utáni kísérletet arra, hogy önálló gazdasági társaságként rendbe szedje magát. Ez nem lesz egyszerű mutatvány, hiszen az egymilliárd dollár ugyan sok pénznek tűnik, ám csak a legutóbb közzétett üzleti negyedévben ilyen nagyságrendű készletleírást kellett végrehajtani, mert a megváltóként várt új operációs rendszerre épülő, teljes érintőképernyős Z10 megbukott a piacon. Nyilván az sem segít sokat, hogy egy neves informatikai tanácsadócég már konkrét kilövési engedélyt is kiállított a vállalatoknál egykor királyi pozícióban lévő kanadai gyártóra.

A piac mindenesetre nem látszik túl boldognak a fejleményektől: az amúgy sem acélos részvényárfolyam kétszámjegyű zuhanásba kezdett a bejelentést követően. 

Mobilitás

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.