Minden híresztelés és találgatás igaznak bizonyult a kanadaiakkal kapcsolatban és a gyártó által közölt adattok szerint nagyobb a baj, mint azt eddig sejteni lehetett. A BlackBerry bejelentése szerint tetemes veszteség várható a következő negyedéves üzleti jelentésben, most már tudjuk, hogy pontosan 4500 alkalmazottól szabadul meg a vállalat, és kevesebb mobilt is fognak piacon tartani a jövőben.
Elbukott a Z10
Az előzetes várakozások szerint a második negyedévben 1,6 milliárd dolláros bevételre számít a cég, aminek 50 százaléka nem a hardverekből, hanem a szolgáltatásokból származik. Már ez is intő jel, a nagyobbik probléma viszont ott van, hogy az augusztus 31-vel záródó negyedévben 3,7 millió okostelefont adott el a gyártó, aminek nagy részét még a régebbi, 7-es operációs rendszerrel szerelt készülékek adják. Ez azt jelenti, hogy a BlackBerry hiába bízott és gyártotta le hatalmas készletekben az érintőképernyős Z10-et, annak csak töredékét tudta értékesíteni.
Ennek eredményeként az emlegetett időszakra a vállalat 950-995 millió dollár közötti veszteséggel számol, ami megrázó szám és elsősorban a felhalmozott, de eladatlan Z10 készletetek okozzák. A BlackBerry minderre a kínálatának drasztikus átalakításával reagál, mely szerint a jelenleg elérhető 6 BB10 alapú mobilból csak négyet hagy a piacon, amiből kettő a felső-, kettő pedig az alsó kategóriába tartozik. A közlemény szerint az egyik csúcsmodell az általunk is bemutatott Z30 lesz, ezzel együtt a Z10 bekerül az olcsó modellek közé, ami a mobil árának erőteljes csökkentését jelenti. A gyártó azt is közölte, hogy innentől visszavonul a végfelhasználói piacról, szolgáltatásaival és mobiljaival a jövőben kifejezetten az üzleti ügyfelekre, az úgynevezett „prosumer” piacra fog koncentrálni.
A BES-ben bíznak
Az akcióterv része az is, hogy 2015 első negyedévére a működési költségeket 50 százalékkal csökkentik, aminek részeként 4500 dolgozótól, vagyis a BlackBerry globális emberállományának 40 százalékától szabadulnak meg a közeljövőben. Thorsten Heins vezérigazgató szavai szerint „bonyolult, de szükséges lépésekről” van szó, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a cég képes legyen profitot termelni, és a vezető is kiemelte, hogy egyértelműen az üzleti szegmensben látják a megoldást. Ezt támasztja alá az az adat is, mely szerint az utóbbi években telepített BES (BB Enterprise Server) szerverek száma jelentősen nőtt, Heins ezen kívül elsősorban a biztonsági szolgáltatásokat nevezte meg menekülési útvonalként.
A vállalat esetleges eladásáról a közlemény nem ejtett szót, ennek ellenére a bejelentések kapcsán az elemzők máris a gyártó hanyatlásáról, a BlackBerry-sztori végéről beszélnek. A részvények is durván megsínylették az utóbbi napokat és az sem tesz jót a cégnek, hogy a régóta várt, és egyfajta megmentő szerepben lévő multiplatformos BlackBerry Messenger megjelenését is el kellett tolni beláthatatlan ideig a vállalatnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak