A Nokia részéről nincs akadálya, hogy a Microsofthoz kerüljön a vállalat készülékgyártása.

A világot alaposan megmozgató, sok indulatot kiváltó tranzakció még messze van a lezárástól, ma azonban egy olyan fontos mozzanat történt, ami nélkül nem lehetett volna nyélbe ütni az üzletet. A Nokia részvényesei ma szavaztak arról, hogy engedélyt adnak-e a részleg eladására és noha az előzetes várakozások szerint pozitív döntésre lehetett számítani, az elvakult rajongók még hihettek abban, hogy elbukik a projekt.

Ellenállás nélkül megszavazták

Nos, nem így történt, ugyanis a TheVerge a Financial Times-t idézve arról számolt be, hogy a Helsinkiben zajlott szavazáson a Nokia részvényeinek négyötödét képviselő részvényesek egyértelműen az üzlet mellett döntöttek. Természetesen most is voltak páran, akik tiltakoztak, és az elkeseredettség is érezhető volt egyes szavazók részéről, de ez a többséget nem akadályozta meg abban, hogy igennel szavazzon a 7,2 milliárd dolláros felvásárlásra.

Most, hogy egy lépéssel közelebb vagyunk a célhoz, még mindig több területen kérdőjelek sorakoznak a Nokia és a Microsoft viszonyát illetően. Még mindig csak annyit lehet tudni, hogy a Nokia Devices and Services részlege a MS-hoz kerül, Stephen Elop pedig visszatér korábbi munkaadójához mint a készülékgyártás vezetője.

A Nokia Lumia, illetve Asha márkái szintén a még mindig Balllmer igazgatásával működő vállalathoz kerülnek, azt viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy a mi lesz a mostanra igen értékes brandek sorsa. A Microsoft vezetése többször hangoztatta, hogy sokkal zökkenőmentesebb lenne a Windows Phone platform fejlődése, ha a két cég szorosabban együttműködve dolgozna, sőt, még azt is felemlegették, hogy bizonyos üzleti információkat eltitkoltak egymás elől, amire az új helyzetben már nem lesz szükség. Sokan arra számítanak, hogy a Microsoft Surface neve alatt egyesülnek valamiképpen a Nokia terméknevek, bár az akkor a jól csengő Lumia és Asha nevek eltékozlását jelentené.

Gyártanak, mintha nem lenne holnap

A Microsoft vezetősége egyelőre nem ismertette az ezzel kapcsolatos terveit, ahogy az új CEO kérdés is lóg a levegőben. A találgatások szerint Elop egyre esélyesebb, de ahogy annak idején mi is megírtuk, a Ford CEO-ja, Alan Mulally is ott van a lehetséges befutók között. A Reuters két héttel ezelőtti beszámolója szerint a listát időközben öt névre szűkítették, amelyen Elopon és  Mulally-n kívül Tony Bates, a Skype korábbi vezérigazgatója (jelenleg a MS üzleti részlegének vezetője), illetve Satya Nadella, a cég felhőszolgáltatásokért és nagyvállalati megoldásokért felelős szakembere is megtalálható.

A Nokia közben nem zavartatja magát és gőzerővel adja ki az újdonságokat, amelyek még viselhetik a Nokia márkajelzést. Egy ideig úgy tűnt, hogy a kamerában rendkívül erős Lumia 1020 lesz az utolsó olyan mobil, ami a Nokia logót magán viseli, a gyártó azonban legutóbbi rendezvényén egy full HD felbontású kijelzővel bíró phabletet, valamint fennállása során elsőként egy 10 colos, Windows RT alapú táblagépet is bemutatott. Ezzel párhozamosan folyamatosan bővül az Asha modellek sora is, és a fejlesztők nem feldkeznek meg a fejlődő piacra szánt, fillérekbe kerülő, egyszerű készülékekről sem. 

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.