Az 5,44 milliárd eurós üzlet a teljes mobilos termékcsaládon kívül érinti a finnek szabadalmait, illetve térképszolgáltatását.
A tegnapi, Nokiához kapcsolódó cikkünkben éppen arról ejtettünk szót, hogy a Nokia számára mennyire fontosak a HERE szoftvercsalád szolgáltatásai, ma pedig kiderült, hogy a jövőben az lesz az egyik központi üzleti egység. Bekövetkezett ugyanis az, amitől a Nokia rajongók évek óta tartottak, illetve amit az üzleti világ már vár egy ideje: a Microsoft megvásárolta a Nokia Devices & Services részlegét.

5,44 milliárd euró kápéban  Elsőnek következzenek a rideg és hivatalos tények: a MS bejelentése szerint a vállalat 3,79 milliárd euróért megvásárolja a Nokia előbb említett üzleti egységét, illetve további 1,65 milliárd eurót fizet a Nokia szabadalmainak, illetve térképszolgáltatásának licenceléséért. Az összesen 5,44 milliárd euró értékű üzlet a tervek szerint 2014 első negyedévéig lezárul, amennyiben a felek megkapják a részvényesek, illetve hivatalos szervek engedélyét és hozzájárulását az üzlet lebonyolításához. 

A hivatalos közlemény szerint ebből a lépésből mindkét félnek csak előnye származik, hiszen a Microsoft tovább tudja erősíteni pozícióit a mobilkészülékek piacán, gyorsíthatja a fejlesztések tempóját, és nagyobb energiát lesz képes fektetni a marketinggel kapcsolatos erőfeszítésekbe. Ezzel együtt a Nokia megerősítheti üzleti helyzetét, és biztos alapot adhat a jövőbeli működésének. Steve Ballmer úgy fogalmaz, hogy „ez egy bátor lépés a jövőbe, egy win-win helyzet az alkalmazottak, a részvényesek és a két vállalat számára egyaránt.”

Stephen Elop és Steve Ballmer: újra egy hajóban

Most megmutathatja a Microsoft  A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy a Nokia teljes mobilokkal, illetve okos készülékekkel foglalkozó részlege a Microsofthoz kerül (összesen 32 ezer alkalmazottal együtt), Stephen Elop értelemszerűen már nem a Nokia CEO-jaként folytatja, hanem a régi-új munkaadójának Devices csapatát fogja vezetni, amellyel így olyan készülékekért is felelős lesz, mint a Surface és az Xbox One. A Microsoft a megállapodással megszerzi a teljes Lumia termékcsaládot, illetve az összes nem okos telefont is, vagyis a MS az Apple-höz és a BlackBerry-hez hasonlóan egy kézben tarthatja a mobilok szoftveres és hardveres irányítását.

A Nokiának ezek után három nagyobb tevékenységi köre és üzlete maradt: a hálózati fejlesztésekkel foglalkozó NSN, a cikkünk elején említett HERE térkép és navigációs szolgáltatás, illetve az Advanced Technologies névre hallgató részleg, amely licenceléssel és egyéb üzletfejlesztésekkel foglalkozik. A Microsoft 10 éven keresztül használhatja a Nokia különböző szabadalmait, amiért cserébe a MS viszont biztosítja egyes szabadalmait a finnek számára. A HERE-el kapcsolatban kicsit szűkösebbek a lehetőségek, ugyanis a navigációs megoldással összefüggő szabadalmakat a Microsoft négy éven keresztül veheti igénybe, 

Az autót is felokosítja a Nokia 
Mától hazánkban is kapható a Nokia Lumia 925
Nokia Lumia 1020: kamerával durvulnak a finnek 

A megállapodás bejelentése után máris megindultak a vad találgatások és elemzések, amelyekből az egyik legfontosabb az, hogy a Microsoft elsősorban az alsó kategóriás Asha modellek miatt tartotta rendkívül fontosnak a Nokia mobilos divíziójának megszerzését, e modelleken keresztül sokkal nagyobb elérést kap a fejlődő országok felhasználói, vagyis a potenciális Windows Phone felhasználók felé. Az elemzők szerint ez a lépés egyértelműen el fogja dönteni, hogy a Microsoft, vagy a Nokia volt a gátja a Lumia készülékek rohamos terjedésének, ha egyáltalán a két vállalat bármelyike tehető ezért felelőssé.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.