A héten felerősödtek a találgatások a Microsoft utódlásával és lehetséges jövőbeli irányvonalával kapcsolatban. Elemzők, jól értesült újságírók, sőt még a befektetéseit kezelő csoporton keresztül maga a cég társalapítója, Paul Allen is kifejtette álláspontját. Természetesen még semmi sem biztos, ám egyre több helyről hallani azt, hogy a vállalat talán jobban járna azzal, ha számos, az alapvető tevékenységéhez szorosan nem köthető ágazattól megválna. Ezek között nem csak a sok éven keresztül pénznyelőként üzemelő online üzletág darabjait, de a sikeres Xbox konzolt is megemlítik.
Két külsős és három belső esélyes
Kezdjük a lehetséges utódokkal. Miután Steve Ballmer (képünkön jobbra) augusztus végén váratlanul bejelentette, hogy egy éven belül távozik a cég éléről, azonnal megindult a tippmix azzal kapcsolatban, ki léphet a helyére. Az eltelt hónapok alatt kialakult egy mondhatni konszenzusos lista az esélyesekről. Házon kívülről két név van: a Microsoftot is megjárt egykori Nokia-vezér, Stephen Elop (képünkön balra), illetve a Ford elnök-vezérigazgatója, Alan Mulally. A microsoftos felsővezetők közül pedig három embert emlegetnek: Tony Bates üzletfejlesztésért felelős alelnököt, a cloud és vállalati részleget vezető Satya Nadellát, valamint Kevin Turnert, aki az ügyvezetői posztot tölti be jelenleg.
Hogy közülük ki lehet a befutó, ha egyáltálan ebből az ötösből kerül ki, az majd csak a hivatalos bejelentéskor derül ki. Amire egyébként a hírek szerint lehet, hogy nem is kell 2014-ig várni. Ballmer nem határozott meg konkrét "lelépési" dátumot, és többen úgy gondolják, az egy éven belüli váltásra, de legalábbis az utód megnevezésére akár még az idén sor kerülhet.
Régi-új munkatárs
Amennyiben Stephen Elop, a Nokia egykori vezére és jelenlegi alelnöke lenne a befutó, akkor könnyen lehet, hogy a Microsoft több szempontból is új irányt vesz. A Bloombergnek három, a menedzserhez nagyon közelinek mondott informátor is megerősítette azt, hogy a kanadai származású szakember valószínűleg könnyű kézzel szabadulna meg a cég fókuszától távol eső termékektől, szolgáltatásoktól. A lap beszámolója szerint a Nokia vezetéséről a Microsoft-felvásárlás bejelentését követően lemondó Elop, aki az akvizíció lezárásakor amúgy is automatikusan át-, pontosabban visszakerülne a redmondi felső vezetésbe, több szempontból is ígéretes jelöltnek látszik. Több évet töltött a Microsoftnál az üzleti divízió élén, majd 2010-től meglehetősen komoly költségcsökkentő lépéseket tudott nagyobb konfliktusok nélkül levezényelni a Nokiánál.
A Microsoft első számú embereként a hozzá közel álló források szerint megpróbálna legalább akkora tabukat dönteni, mint azt tette Finnországban is például azzal, hogy a cég saját operációs rendszerét gyakorlatilag egy húzással leváltotta, és mindent a Windows Phone-ra tett fel. A hírforrások szerint Elop inkább az Office irodai programcsomag teljes szélességű, minden lehetséges platformon és formában történő értékesítésében látja a növekedési lehetőséget, és nem abban, hogy az Office-t a Windows alapú eszközök, zömében személyi számítógépek értékesítésének élénkítésére használják.
Felnégyelni!
A másik téma, ahol radikális lépésekre számíthatnánk Eloptól, az bizonyos területek leválasztása lenne a cégről. Könnyen lehet, hogy a Bing kereső mellett akár az Xbox konzol is áldozatává válhat a profiltisztításnak, amelynek lényege, hogy ezek a termékek feleslegesen aprózzák el a cég energiáját, és nem tesznek hozzá sokat (vagy éppen semmit) a Microsoft hosszú távú stratégiai céljaihoz. Ez utóbbi elméletileg a vállalati igények minél teljesebb körű kiszolgálása lenne. Ez a felvetés egyébként tökéletesen egybecseng egy neves befektetési elemző ezen a héten tett nyilatkozatával, amely szerint ha a cég megszabadulna a felesleges részlegektől, két éven belül akár 40 százalékkal nyereségesebb is lehetne. Sokan pontosan ennek a szakértői véleménynek tudják be, hogy néhány napja a Microsoft papírjai több mint 12 éves csúcsra emelkedtek.
De megszólalt a témában az egyik lehető legautentikusabb személy is, a cég társalapítója. Egészen pontosan nem Paul Allen, hanem a befektetéseit kezelő társaság vezetője nyilatkozott, ám ő aláhúzta, hogy véleményét osztja a Microsoft társalapítója is. Paul Ghaffari szerint a mintegy 2 milliárd dollárnyi Microsoft-részvénypakkot birtokló Allen "érdeklődéssel és izgalommal" figyeli az átalakulást, majd gyakorlatilag elmondta ugyanazt, amiről Elop állítólagos tervei is szólnak. Azaz a Microsoftnak arra kell koncentrálnia, amiben a legjobb (és egyben legnyereségesebb), minden más zavaró tényezőt pedig inkább el kell adni, még akkor is, ha önmagukban sikeres termékekről van szó.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak