Az előzetes pletykák ezúttal csak részben bizonyultak igaznak, mivel a Nokia ugyan hat új készüléket mutatott be a ma délelőtt Abu-Dzabiban, viszont ezek megoszlása nem úgy alakult, ahogy arra számítottunk. A Nokia utóbbi idők legtermékenyebb időszakán lehet túl, mivel a három belépőkategóriás, 100 dollár alatti Asha mobilon kívül kaptunk két 6 colos óriás Lumiát, illetve megérkezett a 10 hüvelykes tablet is.
Egyszerre két phablet is érkezik a Nokiától
A Lumia 1520 külalakra szinte teljesen megegyezik a 925-tel, csak jóval nagyobb. A hazai bemutatón ezt az egyetlen modellt tudtuk bevizsgálni egy kicsit közelebbről, aminek eredményét egy videó formájában e cikkben be is bemutatjuk. A színes, egy darabból elkészített polikarbonát készülékház maradt, a 6 colos, full HD kijelző káprázatos színekkel, illetve azzal a lehetőséggel szolgál, hogy a csempéket még változatosabb formában és nagyobb felületen helyezhetjük el a kezdőképernyőn.
A helyszínen megismert piros, még nem végleges Lumia 1520
A bemutatón tulajdonképpen egyetlen technikai információ sem hangzott el, a Nokia a termék kapcsán elsősorban a képalkotásra és az azzal összefüggő szoftverekre koncentrált. A 20 megapixeles PureView kamera nem ugyanaz, mint ami a 1020-ban található, de ez a 6 lencsés Zeiss optika is kapott képstabilizátort, 1080p felbontású videórögzítési lehetőséget, viszont nincs Xenon vaku. A Lumia 1520 négymagos processzora mellé 2 GB RAM, illetve 32 gigabájt tárhely jár, ami memóriakártyával bővíthető.
A szoftveres újdonságok is a kamerához kötődtek: ilyen a nemes egyszerűséggel Nokia Camerára keresztelt alkalmazás, ami két korábbi app, a Smart Camera és Nokia Pro képességeit ötvözi. Igazi újdonságnak a Storyteller mondható, ami a Here térképen földrajzilag csoportosítva jeleníti meg képeinket. A körökben elhelyezett számok mutatják a felvételek számát, amelyeket kibontva pontosan megnézhetjük, hogy hol készítettük őket.
Hogy ne vesszünk el a Microsoft és a Nokia által biztosított szoftver özönben, az új készülékeken bemutatkozott a Lumia Black, ami rendszerezi az összes fontos alkalmazást. Ez tehát egyelőre csak a 1520-ason érhető majd el, de 2014 elején a többi Lumia modell is megkapja. A 1520 sárga, piros, fehér és fekete színben lesz elérhető még az ősz folyamán 749 dolláros áron, ami átszámítva (és a különböző adók figyelembevétele nélkül) kb. 160 ezer forintos vételárat jelent. Első hullámban Hong-Kong, Szingapúr, az USA (AT&T), majd a nagyobb európai piacok kapnak belőle, hazánkba pedig csak jövő év elejétől számíthatunk az érkezésére.
Nokia Lumia 1320: szintén 6 col, viszont kedvező áron
A Nokiának sikerült meglepnie a közönséget, mert a 1520 bemutatása után egy újabb 6 colos mobil került Stephen Elop (a Microsoft készülék üzletágának vezetője) kezébe, a Lumia 1320. Ez is a phablet kategóriát erősíti, mivel szintén 6 colos kijelzőt kapott, viszont ez egy 720p felbontású IPS megjelenítő. A formában is kicsit eltérő 1320 egy 1,7 Ghz-es, kétmagos processzort kapott, a kamera csak 5 megapixeles, de a RAM (1 GB) és a tárhely (8 GB) is jóval kevesebb. A lényeg azonban most jön: az ár is feleződik, mivel a 1320 mindössze 339 dollárba (kb. 72 ezer Ft) fog kerülni, amikor ez év végén és 2014 elején piacra kerül.
A Nokia első Windows Phone alapú táblagépe
Stephen Elop szerint a táblagép természetes folytatása a Lumia családnak, így ennek szellemében mutatkozott be a 2520, ami a képességeket nézve a Surface Pro 2 nokiás kiadásának tekinthető. Nyilván nem annak szánták, már csak azért sem, mert a külalak tökéletesen idézi a Lumia világ jegyeit, vagyis élénk színek, egy darabból kialakított unibody ház, és mobilos fókusz. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a 10,1 colos, 1920 × 1080 képpont felbontású panellel rendelkező tablet LTE képes.
Nokia Lumia 2520 és a Power Keyboard
A rend kedvéért jegyezzük le, hogy a Snapdragon 800 chipset mellett 2 GB RAM, 32 GB tárhely került a gépbe, a hátlapon egy 6.7 megapixeles kamera található, az operációs rendszer pedig a Windows RT 8.1-es kiadása. Az 500 dolláros áron kezdő Lumia 2520-hoz rendelhető lesz egy külső billentyűzet 149 dollárért, ami nemcsak a gépelést teszi könnyebbé, hanem a beépített akkunak köszönhetően kb. öt órányi plusz készenléti időt is ad a táblagépnek. A Power Keyboard tokként veszi körbe a táblagépet, és extraként két USB-portot is biztosít használójának.
Nokia Asha 502 Dual SIM
Az Abu-Dzabiban zajló bemutató első felében nem kerültek sorra a beharangozott, NFC alapú kütyük, így majd ezzel akkor jövünk vissza, ha megtörténik a hivatalos bejelentés. Megismerhettük azonban az Asha sorozat új tagjait (500, 502, 503), amelyeket nagyon olcsón (69, 89, 99 dollár) kínálnak majd elsősorban a fejlődő országok piacain. Az új, úgynevezett jégkocka dizájnnal megbolondított mobilok legolcsóbbik kiadása 2 megapixeles kamerával, az 502-es dual Sim verzióban is, de már 5 megapixeles kamerával, a „csúcs” Asha 503 pedig 3G támogatással és Gorilla Gllass 2 védelemmel rendelkezik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak