Az OpenSignal adatai szerint a Galaxy mobilok uralkodnak, a kijelzővariációk pedig alig követhetők.
Fragmentáció. Az átlagfelhasználók számára ismeretlen, a fejlesztők fülének azonban rendkívül kellemetlen fogalom. Az Android operációs rendszer töredezettségéről, sokféleségéről van szó, ami a platform sajátja, de ennek köszönhető, hogy a rendszer ennyi formában, árkategóriában meg tud jelenni a piacon. A WiFi-, és mobilhálózati jeleket kereső, feltérképező alkalmazást fejlesztő
OpenSignal már tavaly is tett közzé adatokat az alkalmazást letöltők készülékeiről, most pedig az idei eredményeket publikálták, ami így már összevetésre is lehetőséget ad.
Tört ütem ■ Az Android fragmentációjának ténye nem újdonság, azt viszont érdemes megvizsgálni, hogy milyen tendenciák érvényesülnek ezen a téren. Az Open Signal a tavalyihoz hasonlóan most is 682 000 telefon által szolgáltatott adathalommal dolgozott, ami 11 868 különböző készüléktípust jelent. Tavaly is ugyanekkora volt a minta, akkor azonban ezt mindössze 3997 készülék hozta össze. Az OpenSignal többféle bontást készített el, amiből a leglátványosabb a mobiltípus szerinti rendezés, illetve megosztás. A
cég oldalán interaktív formában, az egyes mobilokat modellenként feltüntető ábrán tekinthető meg az eredmény, amely szerint a Samsung Galaxy mobiljai dominálnak.
Készülék szerinti töredezettség
(a kép nagyítható)
A drágább készülékek mellett (Galaxy S3, S4, Note, Note II) jó pár alsó kategóriás darab is bekerült az élmezőnybe (Galaxy Y, Ace, S Duos), a koreai gyártó telefonjai közé egyedül a Nexus 4 volt képes befurakodni. Ha a márkák szerinti töredezettséget nézzük, akkor értelemszerűen jóval kevésbé tűnik fel a probléma, hiszen a Samsung túlereje elsöprő: az OpenSignal adatai szerint a gyártó az Android készülékek piacának 47,5 százalékát uralja. Mögötte óriás lemaradásban a Sony következik 6,5 százalékkal, utána a Motorola (4,2%), illetve a HTC (3,9%) jön a sorban.
Bezzeg az Apple! ■ A harmadik kiemelten vizsgált terület magának az Androidnak, a rendszer verzióinak az állapota. Ezen a téren még nagyobb a sokszínűség (de vérmérséklet szerint nevezhetjük káosznak is), ami egy igen gyorsan fejlődő, a verziószámokat évente megugró operációs rendszer esetében érthető. Éppen ezért idén júliusra a legfrissebb 4.2 (kb. 38%) mellett igen nagy erőket képvisel az Ice Cream Sandwich (23,3%), illetve a még mindig használatban lévő, régebbi készülékek által szállított Gingerbread (34,1%).
Az Android és az ő sokszínűsége évekre lebontva
(a kép nagyítható)
Az OpenSignal alkalmazását jelenleg 3,41 millió felhasználó nyüstöli, így ők szolgáltatták a képernyőméretekre vonatkozó adatokat is. Az eredmény itt sem lehet kérdéses: a kék keretek testesítik meg az egyes méreteket, ami önmagában is látványos, akkor meg főleg, ha mellé tesszük az Apple készülékek által biztosított, a mai napig mindössze négy különböző kijelzőméretet.
Tanulság továbbra sincs: a töredezettség egyre inkább nő (mélyül), a fejlesztőknek mindez egy megoldandó feladatot jelent, az alkalmazásoknak a lehető legtöbb készüléken futniuk kell(ene), a felhasználók pedig örülhetnek, hogy találnak a pénztárcájuknak megfelelő mobilt.