Szívesen ott lettünk volna a Passport ötletének kipattanásakor a BlackBerry csapata közelében, hiszen annyira furcsa, öszvér készülék született, amiről már csak a jellege miatt is sokat fognak beszélni. A szabvány útlevél formájával, méretével megegyező Passport feladata, hogy helyreállítsa a gyártóval kapcsolatos bizalmat, beindítsa a céggel kapcsolatos hírgyártást, és mellesleg némi bevétel is hozzon a készülékek terén bukdácsoló BlackBerrynek.
Egyenlő oldalú formabontás
A Passport hardveres képességeit áttekintve azt lehet megállapítani, hogy soha nem volt a gyártónak ilyen bivalyerős és fejlett készüléke. A 4,5 colos, 1440 × 1440 képpont felbontású kijelző minősége első osztályú, a 13 megapixeles, LED vakuval ellátott hátlapi kamera ragyogó fotókat készít, a Qualcomm Snapdragon 800-as chipsetben dolgozó négymagos, magonként 2,2 GHz-es processzorok pedig akadás nélküli használatot ígérnek. Mindezt megfejelték 3 GB RAM-mal, valamint egy 3450 mAh-s akkuval, ami jóval több használati időt kölcsönöz a készüléknek az átlagnál.
A Passport nyíltan kóstolgatja a felhasználók tűrőképességét azzal, hogy a mobiloknál teljesen szokatlan, négyzet formájú kijelzőt alkalmaz és mindezt teszi úgy, hogy ennek egy rendkívül széles (90 mm) készülékház a következménye. A mobil így a legszélesebb a piacon, hiszen a phablet kategóriában utazó Galaxy Note 4 (78 mm), vagy a frissen bejelentett iPhone 6 Plus (77 mm) sem éri el, sőt, meg sem közelíti ezt a paramétert. A BlackBerry azzal védi az elképzelést, illetve adja el hasznos funkcióként az extrém kiterjedést, hogy így sokkal több információ fér el a kijelzőn, ami főleg a dokumentumok kezelésénél és böngészés közben hasznos.
Ezzel nem is lehet vitatkozni, azonban az azóta megjelent első tesztek arra mutatnak rá, hogy az elképzelés azonnal elvérzik, amikor a felhasználó, nos, használni szeretné a mobilt. Az ugyanis annyira széles, hogy megköveteli a kétkezes használatot, illetve az összes többi célú felhasználás (pl. videók lejátszása, fotók készítés, szerkesztése) során értelmetlenné válik a fekvő nézet alkalmazása az egyenlő oldalú, 1:1 arányú kijelző miatt. (Ha legalább Instagram lenne...)
Különleges és drága csúcsmobil
A másik fő kritika szerint a három soros fizikai billentyűzeten való gépelés közben fejnehézzé válik a készülék, nagyon nehéz ellentartani a közel 200 grammos mobilnak, így ez is csak két kézzel megoldható feladat. Ha elfogadjuk, hogy ez egy kétkezes telefon, akkor is ott van az ésszerűtlenül kicsit szóköz billentyű, vagy a numerikus gombok elhagyása, amit egy kiegészítő, virtuális gombsorról érhetnek el a felhasználók.
Vannak azért pozitív vonásai is a Passportnak, mint a touchpadként is működőd, és egyébként ismét kiemelkedő minőségű fizikai gombsor, a jó minőségű kijelző, a remek összeszerelésű készülékház, a tovább finomított BB OS, illetve a saját alkalmazásboltot kiegészítő és így az ajánlatot alaposan kibővítő Amazon AppStore jelenléte.
A bemutató egyik alapmotívuma volt az összehasonlítás
A Passport a bejelentés napja, azaz tegnap óra elérhető Kanadában (Telus), ahol október 1-ig csökkentett áron, 200 dollárért vásárolható meg két éves szerződéssel, ezt követően az ár felugrik 250 USD-re. Az értékesítés az USA-ban is elindult az AT&T-nek köszönhetően; itt az ár 250 USD.
Nem marad el a kártyafüggetlen verzió piacra dobása sem: a BlackBerry online boltjában a bevezetést követően egy ideig 599 dollárt kell fizetni a Passportért, a végleges ár pedig 699 dollár (kb. 170 ezer forint) lesz. A következő hetekben további 30 országban indul meg a forgalmazás, köztük hazánkban is: a magyar vásárlók október végén, november elején számíthatnak a megjelenésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak