Több mint negyedével több okostelefon talált gazdára az elmúlt negyedévben, mint egy évvel korábban. A 300 milliósra duzzadó piacon azonban sokaknak vannak gondjai.

Az előzetes becslésnél is erőteljesebben tudott nőni az okostelefonok világpiaca az április-június közötti negyedévben. Az IDC friss adatai szerint az elmúlt periódusban átlépte a 300 milliós darabszámot a leszállított készülékek mennyisége. Az erőteljesen dübörgő szegmens lehetőségeit azonban több nagy név sem tudta kihasználni. Sőt...

300 millió felett

Tavaly óriási mérföldkőnek számított, hogy éves viszonylatban éppen hogy csak, de sikerült elérni az egymilliárdos készülékforgalmat. Úgy tűnik, idén ez a lélekteni mennyiség már könnyedén összejön. Az amerikai piackutató számításai szerint az idei második negyedévben 301,3 millió okostelefon talált gazdára. Ez az eredmény több mint 25 százalékos éves növekedést mutat.

Okostelefon-piac operációs rendszerek szerint | Create Infographics

A mostani eredményeket operációs rendszerek szerinti bontásban publikála az IDC. Ezek alapján az Android újabb részesedési csúcsot döntött, hiszen a Google rendszere volt az egyetlen, amelyik a szédületes piaci növekedési átlagnál erősebb negyedévet produkált. A tavaly ilyenkor mért szűk 80-ról közel 85 százalékra hízó tortaszelethez azonban nem a világ legjelentősebb mobilgyártója, a Samsung tett hozzá jelentősen, hanem az egyre komolyabb eredményekre képes versenytársak.

A feltörekvők között mindenképpen érdemes kiemelni a Lenovót, amely már több telefont szállít, mint PC-t. Illetve az olyan, semmiből pár év alatt milliárdos üzletekké növő kisebb gyártókat, mint például a tíz legjelentősebb szereplő közé bekerült, szintén kínai Xiaomit. A dél-koreai Samsung viszont nem tudja tartani a lépést: az androidos mezőnyben két évvel ezelőtt meglévő 40 százalékos dominanciája mára 30 alá esett.   

Vesztesek klubja

A többi operációs rendszer viszont nehéz időszakot él át. A legjobban közülük még az Apple-lel egyet jelentő iOS szerepelt, hiszen növelni tudta eladásait - igaz, csak a pici átlag felével tudott bővülni. Ennek ellenére az iPhone-ok gyártója még nincs rossz helyzetben, hiszen termékei kizárólag a felső- és a felső-közép kategóriájában versenyeznek, ott pedig sokkal jelentősebb szereplők, mint amire a teljes piacon jelenleg mért 11,7 százalékos arányból következtetni lehetne.

Az immár hosszú évek óta erősen küzdő Windows Phone azonban csak nem akar berobbanni. A Microsoft operációs rendszerével szállított telefonokból majdnem 10 százalékkal kevesebb fogyott, mint tavaly ilyenkor. Ez természetesen az eddig kiharcolt, amúgy sem túl jelentős piaci részesedés durva amortizációjával járt együtt. A WP a 2013-as 3,4-ről 2,5-re esett vissza.

Mindenképpen érdemes még megemlíteni a kanadai BlackBerry teljesítményét, amely negatív rekordot hozott össze. Az egykor az okostelefon-piac komoly szeletét birtokló gyártó majdnem 80 százalékát elvesztette a tavalyi, akkor sem túl fényes teljesítményének. Egy évvel ezelőtt még 6,7 millió BlackBerry ment el, idén viszont már alig 1,5. Az idők szavát meghallani nem akaró kanadai vállalat így már csak néhány tizedszázalékos jelenléttel bír, és minden bizonnyal rövid időn belül eltűnik a piackutatók ilyen jellegű jelentéseiből.

 

 

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.