Kiválóan sikerült a legutóbbi negyedéve a kínai gyártónak. És bár a számítógép-eladások rekordméretűre nőttek, telefonokból még így is sikerült többet szállítani.

Ha valakinek, akkor a kínai Lenovónak nem lehet oka panaszra az elmúlt hónapok alakulásával kapcsolatban. A friss üzleti jelentés szerint több rekordot, történelmi eredményt is sikerült felállítani az idén áprilisban kezdődött 2014/15-ös pénzügyi év első periódusában.

Több, még több, Lenovo

A kirobbanó forma szinte minden soron megmutatkozik. Az amerikai dollárban számolt forgalom bőségesen átlépte a lélektani 10 milliárdos szintet, éves összevetésben pedig 18 százalékot vert a tavalyi teljesítményre. A profitabilitáson viszont látszik, hogy a gyártó még mindig alapvetően a rendkívül szerény nyereséggel dolgozó PC-s szegmensre támaszkodik. Mindamellett az utóbbi időszakra jellemző agresszív, több frontos terjeszkedési szándék szintén áldozatokat követel. A nettó nyereség ennek megfelelően mindössze 211 millió dollár lett, ám trend szintjén itt is erős, 24 százalékos javulás látszik. 

Lenovo eredmények (millió USD) | Create Infographics

Ha a legfontosabb termékköröket vizsgáljuk szintén csak két-, vagy éppen három számjegyű éves javulás látszik. A személyi számítógépek első számú gyártójaként immár egy éve ül biztosan trónján a kínai vállalat, dominanciája ebben a negyedévben is csak erősödött. A 14,5 millió leszállított PC a cég tájékoztatása szerint 19,4 százalékos összpiaci részesedést jelent, amely rekord nagyságrend a Lenovo életében. Az éves szinten 15 százalékos darabszámnövekedés különösen annak fényében kiemelkedő, hogy ezt egy jelenleg sem túl egészséges szektorban érték el. A PC világpiacának átlagos növekedési ütemét egyébiránt 21 egymást követő negyedévben sikerült már felülmúlnia a távol-keleti gyártónak. 

Durván rácsörögtek

Ami a mobilokat illeti, itt még elképesztőbbek az eredmények. A tavalyinál közel 40 százalékkal több leszállított készülék miatt most elsőként fordult elő, hogy a cég több mobilt, mint PC-t adott el. A telefonokból összesen 15,8 millió kelt el a negyedév során. Hogy sokan esetleg nálunk még mindig nem nagyon tudják összepárosítani a mobilt és a Lenovo nevét, arra jó magyarázat lehet az eladott készülékek geográfiai eloszlása. A mostani rekord periódus során ugyanis Kínában 13 millió mobil talált gazdára. Ezzel egyébként az ország első számú mobilszállítójává hirdette ki magát a cég. Ezt a kijelentést azonban érdemes fenntartásokkal kezelni, mert más források csak a harmadik helyet osztották neki.

A táblagépek eladásából volt a leglátványosabb az erősödés. A 2,3 millió értékesített tablet kétharmaddal több, mint az egy évvel ezelőtti mennyiség. Ami még fontosabb, ezzel az eredménnyel a Lenovo feljött a táblagépes világpiac dobogójára: az IDC listáján a 26,9 százalékos Apple és a 17,2 százalékos Samsung mögött immár a kínai gyártó a harmadik a maga 4,9 százaléknyi részesedésével.

A java még hátravan

Ami a közeljövőt illeti, nehezen lehet elképzelni, hogy ne tudna még tovább nőni a vállalat. Ennek oka nem csak az, hogy nagyon lendületbe jöttek, hanem a két, idén januárban bejelentett felvásárlás is. A Google-től átvett Motorola részleg és az IBM-től megszerzett szerverdivízió majd csak az ügyletek hivatalos lezárása után kezdi éreztetni hatását a Lenovo forgalmán. Amire viszont nagyon oda kell majd figyelni Pekingben, az a profitabilitás legalább szinten tartása rövid távon, hiszen ezek az átvett üzletek nem éppen a hatalmas nyereségráták miatt kerültek eladósorba.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.