Két nagy piackutató cég is ugyanarra a következtetésre jutott: a személyi számítógépek szegmense egyre kisebb lesz. Örülnie maximum a Lenovónak lehet, a kínai gyártó letaszította a HP-t a képzeletbeli trónról.
A Gartner és az IDC is ugyanazon a napon adott ki előzetes jelentést a személyi számítógépek piacának idei második negyedéves világszintű teljesítményéről. A két kutatócég alapvető megállapításai teljesen egybevágnak: a PC-k továbbra is szenvednek, a teljes piac kétszámjegyű éves visszaesését a nagyok közül egyedül a Lenovo volt képes stagnálással kibekkelni. Ez utóbbinak köszönhetően immár a kínai céget illeti a világ lagnagyobb számítógépgyártója cím. 

PC-piaci szállítások a Gartner szerint (2013/Q2 - ezer db)


Amint a táblázatból is látszik, a számítógépes eladások az elmúlt periódusban sem adtak okot a gyártói optimizmusra, és beigazolódni látszanak más piackutatók nemrégiben felerősödő félelmei. A Gartner adatai szerint ez volt az ötödik olyan negyedév, hogy éves szinten recesszióról kellett számot adni. Ilyenre eddig sosem volt példa.

Keleti király  A rettenetes számoknak talán egyedül a Lenovo örülhet. A kínai gyártó elsősorban a hazai piacára támaszkodva szépen fokozatosan dolgozta le hátrányát a piacot eddig uraló HP-val szemben. Az előzetes számok tanúsága szerint a Lenovo tudta az öt legnagyobb szállító közül egyedül elérni, hogy gyakorlatilag ugyanannyi darabot szállítson le a második negyedévben, mint tette azt egy évvel korábban. Hogy mennyire régiófüggő a gyártók sorrendje, azt jól mutatja, hogy a Lenovo az USA-ban még most is csak a negyedik szállító, míg az európai, közel-keleti és afrikai országokat egybe gyűjtő EMEA régióban ugyan második, de alaposan le van maradva a HP-tól.

Érdekes módon a koronájától megfosztott HP nem is teljesített annyira rosszul a mostani második negyedévben. A 12,4 milliós darabszám ugyan messze nem éri el a tavalyi 13 milliós szintet, de a visszaesés még így is kevesebb mint a fele az összpiaci zsugorodásnak.

Rossz után katasztrofális év jöhet a PC-kre
A Gartner szerint is haldoklik a PC-piac 

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.