A vevő a kínai Lenovo, aki közel 3 milliárd dollárt fizet ki a nagy múltú mobilgyártóért.

A mobil piac átrendeződése tovább folytatódik és a Nokia után ismét egy ikonikus, nagy múlttal rendelkező gyártó kerül új kezekbe. Ezek a kezek azok, amelyek az utóbbi időszakban szorgosan és rendkívül hatékonyan alakítottak ki egy olyan termékportfóliót, amellyel abban a piaci környezetben is képes volt növekedést elérni, ahol mindenki más csak szenved.

Egyszer ez már bevált

A felvásárlás tényét egész sokáig sikerült titokban tartaniuk a feleknek, így hazai idő szerint csak tegnap éjjel, a hivatalos bejelentés előtt pár órával szivárgott ki, hogy valami nagy készül a Lenovo és a Google között. Az azóta publikussá vált hivatalos közlemények közül talán Larry Page, a Google CEO-jának szövege a legőszintébb és egyenesebb, ami azzal a legfontosabb ténnyel indul, hogy a Google 2,91 milliárd amerikai dollárért eladja a Lenovónak a Motorola Mobility részleget, amit a keresőcég 2012-ben azzal a nem titkolt céllal vásárolt meg, hogy fontos szabadalmakhoz jusson hozzá.

Page szerint azóta a Motorola fantasztikus munkát végzett, a Moto X, illetve G készülékek rendkívül sikeresek, de az iparág olyan felfokozott iramot diktál, amit a Google nem tud tartani, így a világ legnagyobb és leggyorsabban fejlődő PC-gyártója valószínűleg jobb munkát fog végezni ezen a területen. Page azt is leszögezi, hogy a Motorola értékesítése nem jelenti azt, hogy a vállalat elfordulna a hardverek világától, mivel a hordható eszközök (Glass), vagy az otthonok (Nest) továbbra is fontos fejlődési területet jelentenek a Google számára.

A megállapodás részletei egyelőre nem ismeretek, de a cégek különböző sajtóközleményeiből, illetve az azóta megtartott konferenciahívásból kiderült, hogy a Lenovo a 2005-ben végrehajtott IBM-es PC-felvásárláshoz hasonlóan megtartja a Motorola márkanevet, azt a jövőben is használni fogja, és minden olyan piacon maradnak a készülékekkel, ahol eddig is jelen voltak. Ez elsősorban az Egyesült Államokat (és egyéb nagyobb piacokat) jelenti, mivel a Lenovo számára ez a terület mindig is kiemelt jelentőséggel bírt, csak éppen saját márkanévvel nem sok esélye volt megvetni a lábát.

A Lenovo vezetői előszeretettel húztak, húznak párhuzamot a ThinkPad márkanév kezelésével és sikerességével, szerintük a Motorola a PC-s termékcsaládhoz hasonlóan sikeres lesz a jövőben. A Motorola vezetősége marad a helyén, a Lenovo pedig azt tervezi, hogy a bevásárlás elsődleges következmény az lesz, hogy tovább erősíthetik harmadik helyezésüket az USA területén.

Papíron veszteség, a gyakorlatban talán nyereség

A szabadalmak sorsra talán a legérdekesebb kérdés ebben az ügyletben, amivel kapcsolatban csak néhány részinformáció áll rendelkezésre. Larry Page úgy fogalmaz, hogy a szabadalmak nagy részét a Google magánál tartja, hogy segítségükkel tovább tökéletesíthesse az Android rendszert. Az említett konferenciahívás során 2000 átadott szabadalomról esett szó, ami azt jelenti, hogy a szellemi tulajdon nagy részét a Google valóban megtartotta magának. Ahogy a Project Ara kapcsán elhíresült, a jövőbeli technológiákat kutató és fejlesztő Advanced Technology csoport is marad a Google-nél.

Moto G: valószínűleg az utolsó Motorola készülék a Google gondozásában

Az elemzőket és a piacot magán az adásvételen túl elsősorban az foglalkoztatja, hogy mekkorát bukott, ha bukott egyáltalán a Google, hiszen ha csak a számokat nézzük, akkor jelentős veszteséget termelt a Motorola kapcsán. Az amerikai gyártó 2012-es, 12,5 milliárd dolláros felvásárlási árával, majd a set-top-box üzletág 2 milliárd dolláros eladásával számolva a Google most 7,5 milliárd dollárnyi veszteségnél tart, ami még akkor is tetemes, ha tudjuk, hogy a Motorola szabadalmainak nagy részét nem adja ki a kezéből. A veszteség még fájóbb akkor, ha tudjuk, hogy a Motorola szabadalmi csomagja nem különösebben értékes, a Google 2012 óta esélytelenül próbálta bevetni azokat a különböző jogi viták során. 

A Motorola Mobility veszteséges üzemeltetése már jó ideje téma volt a Google vezetősége és befektetői között, így egyértelmű vált, hogy gyorsan szabadulni kell a ballaszttól. A mobil így a Google számára innentől ismét csak a bérgyártókat és Nexus vonalat jelenti, hardverfronton pedig folytatódik az a felfedező út, amit jelenleg a robotgyártás, a moduláris telefon, illetve az intelligens otthon fémjelez. 

Mobilitás

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.