Azzal, hogy idén a legnagyobb mobilgyártó kínálatában is megjelennek az első, fizikai kártyát nem igénylő telefonok, alapos lökést kaphat az eSIM-ek piaca.

Pár hete mutatta be a Samsung prémium telefoncsaládjának legújabb tagjait. Az S20-as modellek újdonságai között ott találjuk az eSIM-támogatást is, ami egy az ABI Research friss elemzése szerint jelentősen felpezsdítheti ennek az egyelőre még mindig marginális megoldásnak a használatát.

Koreai lökés

A kutatócég számításai szerint 2020 végére az eSIM-mel működő okostelefonok száma meghaladja majd a 225 milliót. Az említett S20-as megjelenés természetesen ebben vastagon benne lesz, hiszen a Samsung a világ legnagyobb mobilgyártója, így nagyon nem mindegy, hogy immár a koreaiak is elkezdték felvértezni készülékeiket ezzel a technológiával.

Eddig a nagy telefonszállítók közül csak az Apple bizonyos modelljei támogatták az eSIM-eket. Cupertino mellett még említést érdemel a Google is, de a keresőóriás saját mobiljai nem fogynak olyan óriási számban, hogy az érdemben befolyásolná a globális számokat.

Az ABI Research szakértői további készülékek megjelenésére számítanak mind a nagyok, mind a kisebb szereplők részéről. Ennek köszönhetően 2024-ben pedig már több mint 500 millió leszállított eSIM-képes okostelefont vizionálnak.

Hátráltatja a folyamatokat azonban, hogy egyelőre nincs olyan bátor telekommunikációs szolgáltató a világon, amely kizárólag eSIM-re építené üzletét. Olyan viszont bőven akad, amelyik még egyáltalán nem készült fel a technológia használatára. (Magyarország ebből a szempontból a haladók közé tartozik, hiszen itthon már két éve - egy okosóra kapcsán - megvolt a debütálás.)

Rugalmasabbá teszi a dolgokat

Az eSIM nagyon fontos a mobilitás fejlődésében, mivel egyre több eszköz van az emberek birtokában, amelyek hálózati kapcsolatot igényelnek. Ezek egy része pedig már a méreténél fogva sem képes fogadni fizikai SIM-et. Az eSIM egy a készülékekbe fixen beépített 6×5 milliméteres csip, ami kisméretű eszközökben is elfér.

A GSMA (GSM Association) szabványának megfelelő megoldás teljes mértékben kiváltja a fizikai SIM-et, és internetről lehet letölteni a hozzá tartozó felhasználói SIM-profilt. A felhasználó ilyenkor jellemzően kap egy aktiváló kódot QR-kód formájában. Az eSIM a készülékváltást is nagyban megkönnyíti, hiszen nem kell fizikai kártyákat cserélgetni (és azok mérete miatt aggódni). Elég a kapot kód segítségével letölteni az eSIM-hez tartozó új profilt és minden sínen van.

Az eSIM elterjedése ráadásul egy csomó lehetőséget is tartogat a szolgáltatói oldalon. A kommunikációs vállalatoknak alkalmazkodni kell az új helyzethez, amikor már nem feltétlenül az adatforgalmazás mértéke és ennek ára lesz az irányadó egy szolgáltatásnál, hanem az, hogy a biztosított kapcsolat a felhasználó mind több eszközén egyaránt elérhető legyen.

Konzumer tech

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.