De az első számú szállító továbbra is maradt a Samsung - derül ki a Gartner legfrissebb szektoriális elemzéséből.

Pozitív és negatív fejlemények egyaránt kiolvashatók a Gartner okostelefonos piacra vonatkozó frissen kiadott jelentéséből. Az amerikai piackutató számításai szerint a tavalyi ünnepi szezon a vártnál kicsivel jobban alakult, de éves szinten így sem sikerült elkerülni a recessziót.

India beelőzte az USA-t

Éves alapon a negyedik negyedévben minimális, 0,4 százalékos volt az értékesítés visszaesése, ám 2019 egészére vonatkozóan már ennél valamivel jelentősebb 1 százalékos mínuszt kellett elkönyvelni a gyártóknak. Utóbbi számszerűsítve valamivel több mint 1 milliárd 540 millió eladott okostelefont jelent.

Érdekesség, hogy az Egyesült Államok immár nem is a második legnagyobb piaca a mobiloknak. Indiában tavaly közel 152 millió eszköz fogyott, amivel a világ egyik legnépesebb országa átvette a pozíciót. Hogy Kína mennyire más dimenzióban mozog, arra elég idecitálni az ottani értékesítési számot: a távol-keleti nagyhatalomban ugyanis 390 millió darab felett értékesítettek 2019-ben.

Idén viszont ez a dominancia kicsit gyengülhet, mivel a koronavírus okozta problémák Kínában komolyan érintik majd a forgalmazást és a keresletet, ám a Gartner szakértői szerint globálisan mindez sokkal kevésbé lesz tetten érhető. 

Mindenkinek megvan a saját problémája

Ha megnézzük az alábbi, éves teljesítményt mutató adatsorokat, kemény állóháború rajzolódik ki a legnagyobb szállítók között. Az első öt sem összetételében, sem sorrendjében nem változott a 2018 végi állapothoz képest, de ez távolról sem jelenti azt, hogy ne kellene megküzdenie minden apró tizedszálékért a gyártóknak.

 

Globális okostelefon-piac 2019-ben - Gartner
Infogram


A Samsung ugyan az utolsó negyedévben nem tudta hozni a tavalyelőtti számait, de összességében egy kevéssel meg tudta fejelni éves eladásait 2019-ben. Ennek köszönhetően piaci részesedése továbbra is 20 százalék közelében van és viszonylag biztosan őrzi az első helyét.

Ezt az első helyet lehet, hogy mostanra már át is kellett volna adni a Huaweinek, ám a kínai vállalatot sújtó amerikai korlátozások az év második felében már alaposan kihatottak az eladásokra. Ennek ellenére a Huawei volt az egyetlen nagy gyártó, amelyik tavaly érdemben tudta fokozni az eladásait. A bő 18 százalékos éves növekedés leginkább a hazai piacon tapasztalható élénk keresletnek köszönhető. Idén viszont ez már nehezen lesz tartható, hiszen a nemzetközi porondon egyre súlyosabb problémát jelent az amerikai embargó, ráadásul a koronavírus hatásai a kínai eladásokat is nagyon negatívan fogják érinteni.

A dobogó harmadik helyezetjének egyszerre van oka örülni és búslakodni. Az Apple-nek a tavalyi ünnepi szezonban négy egymást követő negyedévben tapasztalt rossz szériát sikerült megtörnie. Az utolsó periódusban ugyanis az iPhone-okból végre több fogyott mint az egy évvel korábbi hasonló periódusban. Ennek ellenére Cupertino tavaly közel 7,5 százalékkal kevesebb telefont tudott értékesíteni, ami miatt egyre távolabb kerül tőle a két legnagyobb rivális.

Konzumer tech

Megmakacsolta magát, óriási uniós bírságra készülhet a Meta

A Reuters szerint a Facebook tulajdonosa nem hajlandó további változtatásokra a felhasználói adatok kezelését is érintő előfizetéses modelljében, ami napi szintű bírságot érhet az Európai Unióban.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.