Ezzel szemben a Google saját, Pixel 6-os sorozatának darabjai egy hónappal a megjelenést követően már lényegesen kisebb összegért adhatók el.

Ahogy autót, úgy telefont sem befektetési céllal szokott venni az ember. Ettől függetlenül tanulságos megfigyelni, mennyire másként viselkednek az egyes márkák a másodlagos piacon.

A SellCell 45 visszavásárolt készülékeket forgalmazó cég adataira alapozva készített egy páros összehasonlítást az Apple, illetve a Google idén ősszel megjelent modelljeinek árváltozásáról. Az szinte borítékolható volt, hogy az androidos telefonok lényegesen gyorsabban amortizálódnak, az viszont talán még az Apple-fanatikusokat is meglepheti, hogy a legújabb iPhone-ok használt ára az elmúlt hetekben még emelkedni is tudott.

Negatív amortizáció

Cupertino idén szeptemberben debütáló 13-as szériája a megjelenés után egy hónappal átlagosan nagyjából 25 százalékot vesztett értékéből. Ehhez képest a késő ősszel érkezett, androidos kirakatkészüléknek szánt, egyébként impresszív specifikációval rendelkező Pixel 6-ok átlagosan több mint 42 százalékkal értek kevesebbet a bevezetést követő hónapban.

Néhány különösen jól teljesítő iPhone 13-változat értékének alakulása a debütálást követően (forrás: SellCell)


Friss készülékekről lévén szó, egyelőre csak az Apple-nél lehet két- és három hónapos adatokat látni, ám ezek meglehetősen szokatlan eredményeket mutatnak. A(z alig) használt iPhone-ok átlagos értéke ugyanis a második hónap alatt szinte nem változott, míg a harmadik hónapra egyenesen emelkedni kezdett.

Ez azt jelenti, hogy negyedévvel a megjelenést követően a 13-asok mindössze 21,8 százalékot veszítettek listaárukból, ami nem csak hogy az okostelefonos piacon általában, de még az Apple gyakorlatában is kirívóan jó teljesítménynek számít. Ebben persze közrejátszott a szektor minden szereplőjét érintő alkatrészhiány is, ami miatt például a tervezetthez képest kevesebb telefont tud idén legyártani az Apple.

 

A Google zászlóshajójának értékcsökkenése egy hónappal a megjelenést követően (forrás: SellCell)


Azt egyelőre nem lehet tudni, miként változik az elkövetkező hetekben a Pixel 6-os modellek másodlagos piaci ára, mindenesetre az biztos, hogy január előtt a Google nem tud új modelleket szállítani. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy ha a két rivális legolcsóbb kiszerelésű telefonjait hasonlítjuk csak össze, már nem annyira látványos a két márka közötti eltérés. A 128 gigabájtos sima Pixel 6 például családja legértékállóbb tagjának bizonyult 36,6 százalékos romlással, míg a szintén 128 gigabájtos iPhone 13 mini közel 27 százalékos elsőhavi árcsökkenést produkált.

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.