Korábban felmerült, hogy az Apple nem akarja majd megbabonázni magát azzal, hogy idei mobiljait a matematikai sorozat szerint helyes, ám a sokak szemében viszolygást kiváltó 13-as rajtszámmal indítja útjukra. Az immár újra a szokásos szeptemberi időpontban megtartott nagy leleplezésen aztán bizonyossá vált, Cupertinóban nem adnak sokat a népi hiedelmekre.
Vissza a jövőbe?
Tavaly a vállalat októberre halasztotta a 12-es sorozat debütálását, amire minden bizonnyal a koronavírus miatti felfordulás miatt kényszerült. Idén viszont már nem volt gond a "hagyományápolással", azaz az Apple-nél ebből a szempontból már normalizálódott az élet. Meg abból a szempontból is, hogy a várakozások szerint újabb rekordokat hozhat a friss generáció. Piaci értesülések alapján a cég 90 millió eszköz legyártására kérte beszállítóit, ami 20 százalékkal több, mint amekkora az egy évvel ezelőtti induló kör volt az iPhone 12 megjelenésekor.
Az előzetes szivárogtatások alapján egyértelmű volt, hogy idén nem készülhetünk komolyabb változásokra, miközben a szokásoknak megfelelően minden kicsit több, jobb, nagyobb lesz. A termékpremier során mindez visszaigazolódott, hiszen a formaváltáson átesett és 5G-képessé tett tavalyi sorozathoz képest csak apróbb előrelépéseket jegyezhettek fel az érdeklődők.
Az A15-ös csip képességei címszavakban (Forrás: Apple)
Az idei négy modell mindegyikében az A14-et váltó A15-ös processzor dolgozik, amelyről leginkább az derült ki, hogy mennyivel körözi le a konkurenciát, az viszont nem, hogy pontosan hogy áll házon belüli összehasonlításban. Az 5 nanométeres eljárással gyártott új CPU 6 magja közül 2 a teljesítményre, további 4 pedig az energiatakarékosságra van kihegyezve. Ezen kívül említhető a 4 magos GPU, illetve a 16 maggal bíró Neural Engine.
Tárhely szempontjából fontos fejlemény, hogy immár minden változatnál a 128 gigagájt a minimum kiszerelés. A két csúcskészülék esetében pedig akár 1 terabájtos tárolóval is kérhetjük a telefont. (Igaz, ehhez jó mélyre kell nyúlni a pénztárcánkban.)
A kamerarendszerek mind hardveresen, mind szoftveresen jelentős erősítést kaptak. Mindez látványban is megmutatkozik, hiszen a hátlapon található két főszenzort átlósan helyezték el a mérnökök. Említést érdemel a tavaly még kizárólag a drágább modelleknél elérhető szenzoros stabilizáció "demokratizálása", illetve a Cinemtic mode megjelenése, amely videófelvételknél is azt a hatást adja, mint állóképeknél a portréfotó funkció.
Az alkatrészek átrendezésének köszönhetően az akkumulátor is kicsit izmosabb lett. Mindez a hardveres és szoftveres optimalizálási megoldásokkal együtt az üzemidő jelentős növekedésével jár. Az Apple ígérete szerint az új Mini másfél órával zakatolhat tovább elődjénél, a sima iPhone 13 pedig két és fél órát ver ebből a szempontból a 12-es verzióra. Hasonló javulás mutatkozik a Pro és a Pro Max esetében is.
Pénz beszél
Az itthon péntektől előrendelhető új garnitúrával kapcsolatban fontos kiemelni, hogy dollárban pontosan ugyanannyiba kerülnek majd, mint amennyiért a 12-es szériát lehetett megvásárolni eddig. A hazai vásárlóknak pedig jó hír, hogy a 2020-es forintos árakhoz képest még egy picivel meg is szépült az árlista.
Így néz ki az Apple telefonjainak aktuális árszabása
A hazai árszabása a legolcsóbb kiszerelésekkel számolva a következőképpen alakul:
Aki pedig a világ pénzét sem sajnálja telefonra, annak 680 990 forinttal lesz könnyebb a bankszámlája, miután kifizette az 1 terabájtos háttértárral rendelkező vadiúj iPhone 13 Pro Maxot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak