Amikor az Apple július közepén az elemzők várakozásait meghaladó eredményeket jelentett az idei harmadik pénzügyi negyedévére, úgy tűnt, hogy a vállalat az év első felében sikeresen hárította el az elektronikai ágazatot is súlyosan érintő, globális csiphiány hatásait. A későbbi időszakról szólva viszont maga az Apple is elismerte, hogy az addiginál komolyabb problémákra számít: bár a részletekbe nem igazán mentek bele, a befektetők beszédes dolognak tartották, hogy sem a csiphiány enyhülésével, sem az október-decemberi negyedévvel kapcsolatban nem voltak hajlandók pontos előrejelzést adni.
A Bloomberg bennfentes forrásaira hivatkozva most arról számolt be, hogy az ellátási láncok akadozása miatt az Apple akár 10 millió darabbal is kénytelen lesz csökkenti iPhone 13-as idei gyártási volumenét. Ez a lap szerint azt jelentené, hogy a társaság nem feltétlenül lesz képes leszállítani az év végéig becsült 90 millió darabot az új iPhone-modellekből. Az Apple állítólag már közölte is a partnereivel, hogy a korábban tervezettnél kevesebb egységgel számol, mivel a csipgyártók, köztük a Broadcom és a Texas Instruments, nehézségekkel küzd a komponensek leszállításában.
A Reuters vonatkozó riportjából az is kiderül, hogy az érintettek közül sem az Apple, sem a Broadcom vagy a Texas Instruments nem válaszolt még a hírügynökség megkeresésére, de mindegyikük részvényárfolyama enyhe, 1 százalék körüli gyengüléssel reagált a Bloomberg értesüléseire. A nyáron az már kiderült, hogy a csiphiány érezhető hatással volt a Mac és az iPad gépek eladásaira, de akkor az Apple még azt közölte, hogy az elmaradó bevételek a korábbi optimista becsléseknél is alacsonyabbak voltak. Most azonban úgy tűnik, hogy a szűk keresztmetszetek a következő időszakban már az iPhone gyártásában is problémákat okoznak.
Aggódni azért nem kell értük
Az Apple vezérigazgatója egyébként júliusban arról beszélt, hogy a szállítási díjak mindenhol növekednek, de a csiphiánytól nem várja a komponensek árának további emelkedését. Sőt azt is valószínűsítette, hogy az árak inkább lefelé indulnak majd el, és kizárta, hogy a továbbiakban felfelé hajtanák a költségeket. Miután a társaság bevételeinek majdnem fele még mindig az iPhone termékkategóriából származik, a legelső kérdés továbbra is az, hogy az elkövetkező negyedévekben a csiphiány hogyan befolyásolja ezt a szegmenst és rajta keresztül a befektetői elvárások teljesítését.
A Reuters mindehhez hozzáteszi, hogy az Apple páratlan anyagi forrásai és a chipgyártókkal kötött hosszú távú ellátási szerződései miatt sokkal jobban viselte az ellátási problémákat a többi piaci szereplőnél. Így az sem csoda, hogy az elemzők egy része továbbra is erős számokat vár a szeptemberben megjelent iPhone 13 modellektől, figyelembe véve, hogy a fogyasztók közül is sokan váltani akarnak az 5G-képes eszközökre. A hírügynökség a Counterpoint Research kutatási igazgatóját idézve azt írja, hogy a célszámok kilátásban lévő csökkentése akár az Apple megszokott bevezetési folyamatának is a része lehet.
Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy a kezdeti vásárlói rohamra és a túlrendelésekre való felkészülést követően mindig tisztába kell tenni az értékesítési tendenciákat, és annak alapján vissza kell vágni a megrendeléseket. A Counterpoint Research egyelőre úgy látja, hogy az iPhone 13 értékesítése nem csak egészséges, de a tavaly megjelent iPhone 12-höz képest még erősebb is lehet, így a piackutató nem változtat negyedik negyedéves, 85-90 millió darabos előrejelzésén az iPhone 13 eladásaival kapcsolatban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak