Az Apple várakozásokon felüli eredményekkel zárta legutóbbi pénzügyi negyedévét, de a következő három hónapra nézve már komolyabb problémákkal számol.

Az Apple kedden tette közzé a második naptári negyedévnek megfelelő harmadik pénzügyi negyedévének eredményeit, amelyekkel ezúttal is sikerült alaposan megfejelnie a befektetők várakozásait. A társaság eladásai éves összehasonlításban 36 százalékkal növekedtek: az iPhone gyártója az április és június közötti időszakra 81,4 milliárd dolláros bevételt és részvényenként 1,30 dolláros profitot jelentett, szemben az elemzők által prognosztizált 73,3 milliárdos forgalommal és részvényenként 1,01 dolláros nettó nyereséggel.

A növekedés motorja ezúttal is az 58 százalékkal bővülő kínai piac volt, ahol nem csak az új 5G-s telefonok fogytak jól, hanem a felhasználók a Mac gépekből, a hordható és otthoni elektronikai eszközökből, illetve a különféle kiegészítőkből is alaposan bevásároltak, sőt a szolgáltatásokból befolyó összegek is rekordot döntöttek. Ez az üzletág egyébként világszinten is remekül muzsikált: a vállalatnak már több mint 700 millió előfizetője van különböző platformjain, a tavalyi harmadik negyedévhez képest pedig a bevételek is harmadával növekedtek.

Úgy tűnik tehát, hogy az Apple eddig sikeresen hárította el a több mint fél éve tapasztalható globális csiphiány hatásait. Bár ezek a mostani jelentés alapján a Mac és az iPad gépek eladásait is korlátozták, az előző negyedévben a társaság még 3-4 milliárd dolláros kiesésről beszélt, most viszont arról számolt be, hogy az elmaradó bevételek az optimista becsléseknél is alacsonyabbak voltak. Hogy a befektetők mégsem tapsoltak örömükben, annak az az oka, hogy a következő, negyedik pénzügyi negyedévben ennél súlyosabb problémákra számítanak.

Nem lesz drágább, csak nem lesz belőle annyi

Az Apple legfontosabb terméke, az iPhone eddig kiválóan teljesített, köszönhetően az új 5G-s modelleknek és annak, hogy azok nem a megszokott ütemben kerültek a piacra, így ezúttal a második naptári negyedév eladásaira is komoly hatással voltak. A keddi tájékoztatás szerint azonban a július és szeptember közötti időszakban, bár akkorra is stabil, kétszámjegyű növekedést várnak, biztosan nem sikerül majd megközelíteniük a mostani 36 százalékos eredményt.

A vállalat pénzügyi igazgatója szerint ez részben az árfolyamhatásoknak lesz köszönhető, részben pedig annak, hogy a szolgáltatások növekedési rátája mérséklődik a világjárvány enyhülésével. Ezeknél is fontosabb dolog lehet azonban, hogy érezhető fennakadásokat jósolnak az ellátási láncokban, amelyek ezúttal elsősorban az iPhone-ok szállítását érinthetik. Bár a problémákat Tim Cook vezérigazgató sem részletezte, mindenképpen beszédes dolog, hogy a csiphiány enyhülésével vagy az október-decemberi negyedévvel kapcsolatban nem volt hajlandó semmilyen előrejelzést adni.

Cook szerint egyébként a szállítási díjak mindenhol növekednek, és ezekre a cég jóval többet fizet ki, mint amennyit fizetni szeretne, de a csiphiánnyal a későbbiekben nem jár majd együtt a komponensek árának további emelkedése. Összességében azt valószínűsíti, hogy ezek az árak inkább lefelé indulnak el, de a csipek és más alkatrészek semmiképpen sem hajtják felfelé a költségeket. Bár egy ideje már sehol sincs szó arról, hogy az Apple túlságosan az iPhone-ra támaszkodna, a cég bevételeinek majdnem felét még mindig ez a termékkategória hozta, így kérdés, hogy a következő negyedévben sikerülhet-e ismét túlteljesíteni az elemzők ezúttal 26 százalék körüli növekedési elvárásait.

Piaci hírek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.