Paradox módon onnan indul a forradalom, ahonnan a legkevésbé várnák. Pedig logikus, hogy egy gyorsétterem akarja forradalmasítani az élelmiszer-takarékosságot.

Az évente megtermelt élelmiszer harmada hulladékban végzi, függetlenül a minőségétől. Ez globálisan kb. 1,3 milliárd tonna, amiből Magyarország 1,8 millió tonnával veszi ki a részét. Ez azt jelenti, hogy évente mintegy 170 milliárd forintot (lakosonként 18 ezer forint) dobunk ki a szemétbe.

De már közel a megoldás, hogy ezt a mennyiséget radikálisan csökkentsük. Illetve mintegy 10 ezer km-re, nyugatra. Kaliforniában a mexikói "gyorskajákat" kínáló Chipotle ugyanis olyan olyan mesterséges intelligenciát tesztel, ami a munkafolyamatokat gördülékenyebbé, az étel minőségét egyenletesebbé teszi – és ami a legfontosabb: radikálisan csökkenti a keletkező élelmiszer-hulladék mennyiségét. A rendszer előrejelzi a keresletet, figyeli az alapanyagok felhasználását, sőt még azt is biztosítja, hogy a dolgozók megfelelően teljesítsék a rendeléseket.

Az étterem-irányítási rendszert, melyet a New York-i székhelyű PreciTaste startup fejlesztett, egyelőre nyolc kaliforniai Chipotle-egységben tesztelik. A magja az MI-alapú kereslet-előrejelző. Számítógépes látás segítségével elemzi a gyalogos- és járműforgalmat, az így kapott adatokat kombinálja múltbeli értékesítési adatokkal és egyéb információkkal. Elemzése jó becslést ad arra vonatkozóan, hogy az étteremnek mely menüelemekből hányat kell majd készítenie, és ehhez mennyi előkészület kell, azt mikor kell elkezdeni stb. A konyhai személyzet mindezeket az információkat egy a konyhában elhelyezett kijelzőn követi.

MI figyeli a konyhai folyamatokat is: gépi látás elemzi az elkészült ételeket, hogy a dolgozók pontosan tudják, mely menüelemek mióta várnak a vevőre, és melyeket fenyegeti a "fáradás" veszélye. Figyeli az alapanyagkészlet fogyását, és a várható fogyasztói igényeknek, illetve az ételek fogyásának tükrében optimalizálja a nyersanyagrendelést mind időben, mind mennyiségben. A kamerák azt is ellenőrzik, hogy a vendég azt kapta-e, amit rendelt, és ha nem, a dolgozót vizuális- és hangjelzéssel is figyelmezteti a tévedésre.

Összességében a PreciTaste rendszerétől azt várják, hogy optimalizálja a gyorséterem-egységek áteresztőképességét, az ételek frissességét, és radikálisan csökkenti az élelmiszer-pazarlást. És mint a bevezetőben írtuk, ez nem csak a környezetvédelem, hanem a piszkos anyagiak miatt is igencsak fontos.

Mindenre (is) jó lesz az MI a gasztroiparban

A Chipotle komplex étterem-irányítási rendszerben gondolkodik, de MI-alapú részmegoldásokat más láncok is bevetnek, hívja fel a figyelmet Andrew Ng MI-szakértő a blogjában.

A szintén amerikai Checkers Drive-In láncnál várhatóan az év végén áll munkába az a beszédfelismerő rendszer, amely a rendelésfelvételnél váltja ki az embert. De van komplexebb ötlet is: az izraeli székhelyű Hyper-Robotics 2021-ben autonóm pizzázókat telepített. A konténerekbe épített rendszer óránként 30 pizzát képes készíteni 12-féle feltéttel. (Az ilyen robot egyébként nem újdonság, 2018-ban a Bitport is beszámolt egy autonóm hamburgerrobotról. A pizzafronton pedig ma már egészen komoly tülekedés van, világszerte tucatnyi megoldás verseng a picaon.)

Mindezek a fejlesztések rövid távon is segítenek: enyhítik a gasztroipar egyik legsúlyosabb problémáját, a munkaerőhiányt. Lehet, hogy hamarosan a Guide Michelin ellenőreit is át kell képezni, hogy megfelelően tudják megítélni az éttermekben folyó munkát: nemcsak a szakácstudományhoz, hanem az MI-algoritmusok értelmezéséhez is kell valamennyit konyítaniuk.

De az igazi előny az lenne, ha az MI valóban képes lenne a Föld erőforrásait erősen kimerítő, és nagyon nagy ökológiai lábnyomot hagyó mezőgazdaságig visszahatni, és optimalizálni az élelmiszer előállítását – és persze elosztását.

A Chipotle kísérletéről a gyorséttermi szakmai magazinban a QSR-ben olvashatnak részletes beszámolót.

Cloud & big data

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.