Majdnem három és fél évbe telt, hogy "az utolsó Windows" a Microsoft legnépszerűbb rendszerévé váljon.

A Net Applications adatai alapján a Windows 10 piaci részesedése 1,1 százalékpontos emelkedéssel 39,2 százalékon zárta az év utolsó hónapját, vagyis a világon használatban lévő összes PC közül tízből négy a Microsoft legújabb operációs rendszerét futtatta. Ez egyben azt is jelenti, hogy 2019 legelején a windowsos gépek 45,5 százalékán már Windows 10 működött – a különbség nyilvánvaló oka, hogy a Windows a személyi számítógépek 86 százalékára van telepítve, míg a többi macOS-t, Linuxot, Chrome OS-t vagy valamilyen másik oprendszert használ.

A Windows 7 részesedése ezzel szemben 2 százalékpontot csökkent december folyamán, ami a novemberi visszaesés négyszerese, és több mint egyéves távlatban is a legnagyobb havi változásnak számít (valószínűleg mindenki üzembe állította a karácsonyra vásárolt új gépeket). Az eddigi legnépszerűbb Windows-verzió részesedése ezzel 36,9 százalékra olvadt az összes PC tekintetében, a windowsos eszközök között pedig 42,8 százalékra változott, vagyis a legnépszerűbb operációs rendszernek 2019 január elsejétől már a Windows 10 számít.

Ekkorát csak a versenytársak nőttek

Az "utolsó Windowsként" emlegetett operációs rendszer (amelyhez már csak frissítéseket adnak ki, de új főverziója elvileg nem lesz) 2015 júliusának végén jelent meg, ennek értelmében majdnem három és fél évre volt szüksége, hogy a felhasználás arányában túlnője a Windows 7-et. Ez a korábbi várakozásoknál hosszabb időnek számít, mindössze 13 hónappal előzve meg azt a 2020 januári határidő, amelyet követően nem adnak ki több kritikus besorolású frissítést a Windows 7-re.

Összehasonlításképpen, a Windows 7 és a Windows XP vonatkozásában még 20 hónapos lauf maradt, amikor a két verzió 2012 augusztusában helyet cserélt egymással a telepítések számát illetően – ráadásul akkor az XP már összességében is csak 29 százalékon állt. Az előrejelzések most azt valószínűsítik, hogy a Windows 7 a támogatás lejártakor még mindig a windowsos gépek 32-33 százalékán működik majd, miközben a Windows 10 részesedése 59 százalékon lesz. Ez nagyon sok olyan gépet jelentene, amely nem kapja meg a legszükségesebb biztonsági frissítéseket, bár a feláras vállalati támogatás még évekig igénybe vehető marad.

Érdekesség, hogy a Net Applications adatai szerint decemberben a Windows teljes piaci részesedése is nyolctized százalékponttal csökkent. Ez elsőre nem tűnik soknak, de több mint kétéves távlatban a legnagyobb havi visszaesésről van szó, miközben a macOS és OS X kiadások már 10,7 százalékon zárták a 2018-as évet, és a Linuxot futtató gépek aránya is növekedett. A Net Applications mérései egyébként hagyományosan a böngészési statisztikákra alapulnak, vagyis az operációs rendszerek felhasználására a netes aktivitásból következtetnek.

Végül, ha szóba kerültek a böngészők, a Net Applications természetesen az Edge browser tekintetében is szolgál statisztikával. Ahogy arról december elején beszámoltunk, a Microsoft a márkanév megtartása mellett Chromiumra cserélné az Edge motorját – ezzel a jelek szerint igyekeznie kell majd, ha azt akarja, hogy a váltáskor még lézengjen egy-két Edge-felhasználó a neten. A böngészőt ugyanis még a Windows 10-es gépeknek is csak valamivel több mint egytized részén használják, és úgy sikerült decemberben is hátrébb szorulnia, hogy a Windows 10 a fentiek értelmében nagy hajrával zárta az évet.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.