Mint azt a közelmúltban a Bitport is megírta a Windows Central értesüléseire hivatkozva, a Microsoft Chromiumra épülő böngészőt fejleszt. A hírt most a Microsoft hivatalosan is megerősítette. Eszerint valóban lecserélni az Edge böngésző motorját Chromiumra, de megtartja a márkanevet. A Mozilla vezére viszont a döntés veszélyeire is figyelmeztet.
Redmondban is a Google-t építik
A Microsoft tegnap tette ki a a GitHubra a váltás meglehetősen terjedelmes magyarázatát. A Chromium révén jobban igazodik a webes szabványokhoz, így a webfejlesztők dolga is egyszerűbbé válik. De jobb lesz a végfelhasználóknak is, mert nem fognak beleütközni alkalmi kompatibilitási problkémákba sem. Sőt jobb lesz a vállalati felhasználóknak is, mert sokkal könnyebben fognak felépíteni webes alkalmazásplatformokat.
A Microsoft minden támogatott Windowson lecseréli a motort, és más platformokon, például MacOS-en is elérhetővé teszi, kezdve a macOS-szel. Változik a frissítések rendszere is. Eddig a hibajavító keddeken a Windows-frissítésekkel együtt érkeztek a böngészőfrissítések is. A jövőben az Edge ugyanolyan rendszerben kapja meg a javításokat, mint a többi chromiumos böngésző.
A Microsoft hangsúlyozza: hosszú távú döntést hoztak, amelyből a a Chromium projekt is sokat nyer azáltal, hogy maga mögött tudhatja a szoftveróriás fejlesztői kapacitását. (A Microsoft egyébként már korábban is hozzájárult a Chromium kódbázisához, mint azt írtuk, voltaképpen innen kapott fülest a váltásról a Windows Central is.)
A Microsoft első körben négy olyan területet jelölt meg, ahol hozzá tud járulni a Chromium projekthez. A négy terület az ARM64 natív támogatása, a hozzáférhetőség javítása (Microsoft UI Automation átadása – lényegében a fogyatékkal élőket segítő megoldások lehetővé tétele), a hardverfejlesztés segítése, mindenekelőtt a modern beviteli lehetőségek (érintőképernyő, gesztusvezérlés stb.) terén, valamint biztonsági fejlesztések támogatása.
A Mozilla a veszélyekre is figyelmeztet
A Mozilla hivatalos blogján Chris Beard CEO reagált a lépésre. Goodbye, EdgeHTML című írása szerint a döntéssel a Microsoft lemond egy nagyon fontos területről. Ezzel ráadásul pont a választásnak azt a szabadsága sérül, amihez az internet révén jutott az emberiség.
A Google pedig még erősebbé válik. A vállalat újabb lehetőséget kap az amúgy is veszélyes túlsúlya további növeléséhez. Dominanciája a webes keresésben, az online hirdetési piacon, az okostelefonok operációs rendszerének piacán – és ezekkel összefüggésben az adatgyűjtés terén – olyan egyenlőtlen erőviszonyokat alakít ki, ami mindenkinek rossz lesz a piacon.
Ebben a helyzetben még jobban felértékelődik a Mozilla szerepe. Mint Beard írja, társadalmi szempontból is káros, ha az alapvető online infrastruktúra irányítása egyetlen vállalat kezébe kerül. A Mozilla nem azért versenyez a Google-lel, mert abban nagy üzleti lehetőséget lát, hanem mert abban hisz, hogy az internet és az online élet "egészségét" épp a verseny és a választás lehetősége biztosítja.
Ebben a szellemben nyilatkozott a VentureBeatnek a Mozilla szóvivője is. Mint mondta, nem fogadják el, hogy a webnek csak egy, a Google-féle implementációja létezzen. A helyzet felértékeli a Mozilla szerepét, hiszen egyedüliként kínál alternatívát a Google túlsúlyával szemben.
Chris Beard és a Mozilla nincs egyedül a Google-lel kapcsolatos fenntartásaival. Szaporodnak az olyan írások a neten, melyek a Google-től való függetlenedés lehetőségeit mutatják be mind a webes lét, mind pedig az Android (okostelefon) tekintetében. Érdemes időnként tanulmányozni ezeket az irásokat, mert döntéseinken keresztül nekünk is van ráhatásunk arra, hogy ne veszítsük el a választás szabadságát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak