A redmondi szoftveróriás visszakozott kicsit korábbi, januárban felállított, igen szigorú határidőket szabó menetrendjétől. A Windows 10-re való átállásra így némileg több ideje lesz a partnereknek és a vállalati informatikusoknak.
Felpuhított keménykedés
A Microsoft múlt péntken "pontosította" a Windows 7 és a 8.1 támogatási határidejével kapcsolatos év eleji bejelentését. Az update-elt menetrend több pontja egyértelmű enyhítést tartalmaz. A legjelentősebb változás, hogy a fent említett verziók az Intel Skylake processzorokkal szerelt számítógépeken 2018 júliusáig élvezik a teljes támogatást.
Ez pedig lényeges visszakozás az idén januárban kihirdetett, meglehetősen szigorúnak tűnő 2017 július 17-i határidőhöz képest. Akkor ezt a Microsoft részéről technikai okokkal magyarázták. A hivatalos érvelés szerint a 2009-es operációs rendszer folyamatos karbantartása az Intel legfrissebb processzorcsaládján túl nagy terhet róna a résztvevőkre, azaz magára Redmondra és a partnergyártókra.
Ennek megoldását látták abban, hogy nagyon rövid időt szabnak a kifutó oprendszer támogatásának, illetve előírták azt is, hogy a következő generációs processzorok esetében az éppen aktuálisan legfrissebb windowsos operációs rendszer (azaz most a Win 10) támogatása lesz az alap. A társaság történetében ez volt az első eset, amikor hardveres témában ilyen széles körű korlátozást vezettek be az oprendszerek futtatásával kapcsolatban.
A partnerek nem kértek belőle
A Microsoftnak természetesen jó oka van a határidők rövidítésére. Miközben három év alatt egymilliárd eszközre akarják eljuttatni a Windows 10-et, nem hiányzik nekik az, hogy a 7-esből egy második XP legyen. Utóbbi, immár ténylegesen visszavonult operációs rendszer ugyanis még évtizedes kort megélve is tekintélyes mennyiségű gépen futott világszerte.
Azonban a partnerek jó része köszönettel nem kért az erőltetett menetből, és a hírek szerint január óta valósággal megsorozták a Microsoftot. A Windows marketingjéért felelős Jeremy Korst ezt maga is elismerte, és ha finomabban fogalmazva is, de posztjában kimondta, hogy a partneri visszajelzések miatt kényszerülnek változtatni az alig két hónapja kiadott menetrenden.
Háttérinformációk szerint az egyik nagy nyomásgyakorló a Lenovo volt. A japán vállalat ennél is nagyobb, 18 hónapos halasztást igyekezett kijárni. Ebből valószínűleg kompromisszumos megoldásként született a végül kihirdetett egyéves nyújtás.
Megerősített védelem
A mostani bejelentés egy másik része tisztázza a sérülékenységekkel kapcsolatos korábbi bizonytalanságot. A januári menetrend szövegezése ugyanis nem volt teljesen egyértelmű abból a szemponból, hogy a Win 7-et futtató gépek milyen típusú biztonsági frissítésekre számíthatnak a hivatalos támogatási periódus lejártával.
A frissített felállás értelmében Windows 7-re 2020 januárjáig érkezni fognak a kritikus besorolású frissítések, míg 8.1 esetében ugyanez a határidő 2023 januárját jelenti. Két hónappal ezelőtt még úgy tűnt, hogy a kötelezően vállalt biztonsági update-ek kizárólak a "legkritikusabb" problémák javítását tartalmazták volna.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak