Nehéz dolga van a Windows 10-nek, már ami az idősebb rokon leváltását illeti. Úgy tűnik, a Win7 legalább annyira makacsul kapaszkodik a PC-kbe, mint amennyire levakarhatatlannak bizonyult az elöregedő XP.
Haladgatnak
A Net Applications friss adatai szerint a Microsoft legújabb operációs rendszer júniusban egy egész százalékkal tudta növelni részesedését a világon futó személyi számítógépeken. A Win10 így most már a teljes géppark 35,7 százalékát uralja, míg a hazai versenyben, azaz a windowsos PC-k között ugyanez 40,4 százalékot mutat. A felmérés alapján a Microsoft oprendszere a teljes állomány 87,9 százalékán fut. (Ez egy évvel ezelőtt egyébként még jóval magasabb szinten, 91,5 százalékon állt.)
Ha a szoftvercég által is gyakran emlegetett 1,5 milliárd windowsos PC működik a világon adatot vesszük alapul, akkor a 10-es operációs rendszer nagyjából 606 millió gépet kezel aktuálisan. Május elején egyébként a cég azt közölte, hogy a Windows 10 már közel 700 millió eszközön működik. A két szám között nem feltétlenül feszül ellentmondás, hiszen a Redmond utóbbiba beszámolja az Xbox konzolokat, táblagépeket, sőt még azt a néhány telefont is, amelyeken Windows 10 teljesít szolgálatot.
Ha a 700 milliós szintet is nézzük, az is bőven elmarad attól a korábban szétkürtölt vállalati céltól, hogy az operációs rendszer 2015 nyári megjelenését követő 2-3 éven belül egymilliárd eszközön fusson a Windows 10. Ezt egyébként később kvázi vissza is vonta a Microsoft, és a sikertelenséget elsősorban az időközben atomjaira hullott mobilos szegmensben jelölte meg. Utóbbi bizonyosan nagy szerepet játszott, de az sem segít, hogy a PC-ket sem kapkodják szét a vásárlók. Akiknek meg van, az igencsak lassan hajlandó átállni.
A hetedik
Ugyan a Windows 10 a júniusi adatok szerint lendületbe jött, ám ezzel párhuzamosan a Win7 jelenléte nem esett látványosan, azaz a tortaszelet hízlalása elsősorban az olyan "ókori" rokonok kárára történt, mint a Windows 8/8.1 és a már emlegetett XP. A Windows 7 egyelőre köszöni, de jól van.
Az egy generációval korábbi, 2009-ben debütált oprendszer szinte mérhetetlenül keveset vesztett az előző hónapban. Részesedése jelenleg 41,7 százalékos a teljes állományból, és 47,3 százalékot bitorol a Windowsok házi versenyében. Magyarul a Windows 7 még mindig a legnépszerűbb rendszer a PC-ken. Hiába közeleg tehát nagyon a támogatás másfél év múlva esedékes beszüntetése, az adatokból azt lehet kiolvasni, hogy ahogy az XP történt anno, a vállalati szektor egy jó része az utolsó pillanatig kivár a váltással.
Pontosan egy évvel ezelőtt egyébként a Windows 7 az összes PC valamivel több mint 49 százalékán futott világszerte, a Microsoft rendszereit tekintve pedig 53,6 százalékos volt az elterjedtsége. Ugyanekkor a Windows 10-et csak az összes számítógép 26,8 százalékán, a windowsos gépeknek pedig 32,8 százalékán használták. Utóbbi tehát úgy tudott a Microsoft családon belül szűk 8 százalékot erősödni egy év alatt, hogy a Win7 alig több mint 5 százalékot vesztett.
A jelenlegi trendek szerint az őrségváltás, azaz a pillanat, amikor már a Windows 10 lesz a legaktívabban használt rendszer, valamikor késő ősszel, rosszabb esetben jövő év legelején következhet be.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak