Ismét erős negyedévet zárt a Microsoft. A nettó bevétel jelentősen meghaladta az elemzői várakozásokat: míg a konszenzus 51 milliárd volt, a tényleges szám éves szinten 7 százalékkal nőtt, 49,4 milliárd dollárról 52,9 milliárdra. A profit 9 százalékkal magasabb, mint tavaly: 18,3 milliárd dollár a 16,7 milliárddal szemben. A folyó negyedévvel kapcsolatban Amy Hood pénzügyi igazgató azt mondta az elemzői konferenciahíváson, hogy 54,85-55,85 milliárd dolláros sávba várják a bevételt.
A negyedév során az intelligens felhő néven futó szegmens (Azure, vállalati szolgáltatások, SQL Server, Windows Server) hozta a legjobb teljesítményt. A szegmens bevétele 16 százalékkal bővült, és 22,1 milliárd dollárral zárta a negyedévet. (Az elemzők 21,9 milliárdot vártak). Az Azure-ból és más felhőszolgáltatásokból származó bevételek 27 százalékkal bővültek (az előző negyedév ebből a szempontból erősebb volt, akkor 31 százalékos volt a bővülés).
A termelékenységi és üzleti folyamat szegmens (Dynamics, LinkedIn, Office) 17,5 milliárd dollár bevétellel zárt. Ez 11 százalékos növekedés. A szegmens bővülését nagymértékben segítette, hogy 14 százalékkal nőtt az Office 365-előfizetéseknél az egy felhasználóra jutó bevétel. Ez nem meglepő: tavaly a Microsoft jelentősen megemelte a szolgáltatás árát, aminek végigfuttatása az előfizetőkön időbe telt, például a nonprofit szervezeteknek csak tavaly szeptembertől kellett többet fizetniük. A Teams a negyedévet 300 millió havi aktív felhasználóval zárta, míg az előző negyedévet 280 millióval. Ehhez nagyban hozzájárulhatott a kollaborációs eszközbe is intergált ChatGPT körüli hájp.
A fenti eredmények bőven ellensúlyozták a Microsoft legkisebb üzletágának, az egyéb személyes számítástechnika néven futó szegmensnek a visszaesését. A Binget, a Windowst, a Surface-t és az Xboxot összefogó üzletág összbevétele éves összevetésben 9 százalékkal esett vissza. A végösszeg 12,3 milliárd, de az elemzők még ennél is gyengébb eredményt vártak. A bevételek üzletágon belüli megoszlását nem részletezi a vállalat, de az elemzői konferenciahíváson Satya Nadella vezérigazgató annyit elárult, hogy a Bingnek jelenleg több mint 100 millió napi aktív felhasználója van, illetve hogy a játék-előfizetésekből származó bevétel megközelítette az 1 milliárd dollárt.
A szegmens teljesítményét mindenekelőtt a Windows rontotta: az eszközgyártók nem vitték az operációs rendszert (28 százalékkal esett vissza az értékesítés), ami a PC-piac bezuhanása miatt nem is meglepő. Amy Hood azt mondta az elemzői híváson, hogy nagyobb visszaeséssel számoltak.
A jövő a mesterséges intelligencia
A menedzsment megerősítette: jó stratégiának tartja, hogy jelentős összegeket fektet az OpenAI-ba. Januárban jelentették be, hogy 10 milliárd dollárt fektetnének a vállalatba, és ezzel párhuzamos megkezdték minden termékükhöz (is) adaptálni a mesterséges intelligenciát.
Mint a CNBC felhívja a figyelmet, a Microsoft árfolyama idén már 15 százalékos pluszban jár, miközben az S&P 500 index mindössze 6 százalékot emelkedett.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak