Az NFT-kkel, vagyis a nem helyettesíthető tokenekkel kapcsolatos víziók tovább élnek, de a Reuters megfogalmazása szerint most kaptak egy nagy, nem helyettesíthető pofont.

A mostanában olvasható adatok alapján a június egészen katasztrofális hónapnak bizonyult az NFT-iparág számára. A Reuters néhány nappal ezelőtt kiadott jelentése szerint például 412 dollár körül mozgott az NFT-k (non-fungible tokenek, vagyis nem helyettesíthető tokenek) medián ára, szemben az áprilisi 1754 dollárral. A népszerű OpenSea NFT-kereskedelmi platformon ugyanakkor 700 millió dollárnyi értékesítést ütöttek nyélbe az elmúlt hónapban, ami szintén látványos visszaesés a májusi 2,6 milliárdhoz, vagy méginkább a januári 5 milliárd dolláros eladási volumenhez képest.

Az NFT-k viszonteladásairól szóló számok is a padlón vannak. Ezt annak a malajziai üzletembernek az esetével szokták szemlélttni, aki korábban 2,9 millió dollárt fizetett a Twitter alapítója, Jack Dorsey első tweetjéért, azonban amikor áprilisban megpróbált megfelelő haszonnal kiszállni a befektetéséből, az egyhetes aukció végén kénytelen volt néhány ezer dolláros bevétellel beérni. A helyzet a kriptobiznisz kollektív mélyrepülése és a szélesebb körű (értsd: valódi) gazdasági félelmek közepette alakult így, de nyilván azt a kérdést is felveti, hogy az NFT-ipar tényleg az általános gazdasági stressz áldozata, vagy olyan túlárazott hülyeség, amilyennek a kritikusai mindig is tartották.

A Reuters ezzel kapcsolatban a NonFungible.com NFT-adatforrás társalapítóját idézi, aki szerint túl sok spekulációt és felhajtást láthattunk az utóbbi időben az ilyen típusú eszközök körül. Így a visszaesés, amit tapasztalunk, annak is köszönhető, hogy az emberek rájöttek, nem feltétlenül lesznek ilyesmiből két nap alatt milliomosok. Az elkötelezett NFT-hívők azonban éppen hogy az alacsony árakat akarják kihasználni, hogy befolyást építsenek maguknak a web3-as gazdaságban: a hírügynökség erre a GSR kriptokereskedelmi céget hozza fel, amelyik egyedül júniusban 500 ezer dollárt költött az általa "blue chip NFT-knek" nevezett kollekciójának bővítésére.

Nem vész el, de valószínűleg átalakul

A legfrissebb számok természetesen csak pillanatképet festenek a "kriptotél" aktuális hőmérsékletéről. Abban nagyjából mindenki megegyezik, hogy az NFT-k túl fogják élni a krízist, különösen, ha a Szilícium-völgy homályos elképzelései jól sülnek el a metaverzum felépítéséről. Ennél azonban valószínűbb, hogy csak az árak normalizálódnak: a piackutatók szerint esélyes, hogy az NFT-k befolyása csökkenni fog a művészeti piacra, a technológia ugyanakkor felrázhatja a játékipart a játékokon belül birtokolható eszközökön keresztül.

A blokkláncnak amúgy is nagy jövőt jósolnak a játékiparban, hozzátéve, hogy a játék és a pénzügyi spekuláció kockázatos kombinációja nehézségekbe is ütközhet. Itt szó van a játékosok húzódozásáról is az NFT-ket vagy "play-to-earn" komponenseket tartalmazó platformoktól, de a szabályozási vonalon sem feltétlenül jk a kilátások. A legnagyobb NFT-alapú játéknak mondott Axie Infinity saját tokenjeének árfolyama kevesebb mint fél centre zuhant a tavalyi 36 centes csúcshoz képest, az ilyesmiből pedig sokan következtetnek arra, hogy az NFT-piac a korábban is mert formájában már nem fog talpra állni. jelenlegi formájában.

A Reutersnek nyilatkozva a L'Atelier technológiai piackutató vezetője úgy foglalta össze a dolgot, hogy az NFT-k kapcsán a befektetők rendkívüli összegeket fizetnek ki rendkívül korlátozott eszközökért, amelyek nem igazán alkalmasak a pénztermelésre. Ehhez azonban hozzátette, hogy az egyedi digitális eszközök létrehozásának mögöttes koncepciója továbbra is alapvető jelentőségű marad, és a jövőben masszív alkalmazásai lesznek mások mellett a pénzügyi szektorban.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.