A Twitter alapítója tavaly közel 3 millió dollárért értékesítette a közösségi hálózat első üzenetét. Az NFT tulajdonosa 50 millióban reménykedve most árverésre bocsátotta. Az eredmény finoman szólva sem váltotta be a reményeit.

A pár éve már létező, de igazából csak 2021-ben beinduló NFT-kben rejlő kockázatokat és bizonytalanságot jól mutatja a koncepció létezését a nagyközönség számára leginkább elvivő tavalyi ügylet utóélete. A Twitter társalapítója, Jack Dorsey ugyanis nem helyettesíthető zsetonként (Non-Fungible Token, NFT) 2,9 millió dollárért adott túl a közösségi platformon 2006 márciusában megjelent első bejegyzésén. Pontosabban annak blokklánchálózaton rögzített, egyedi, megmásíthatatlan és visszavonhatatlan tulajdoni jogáért fizettek ennyit.

A kriptovalutás ügyleteken meggazdagodó Sina Estavi lett a tweet virtuális tulajdonjogának birtokosa, aki most látta elérkezettnek az időt befektetése kamatoztatásának. Múlt hét közepén azzal a megjegyzéssel bocsátotta egyhetes aukcióra az NFT-t, hogy a befolyt összeg felét (várhatóan 25 millió dollár körüli summát) jótékony célokra fordítja.

 

 

Estavi számára az csak a kisebb blamázs volt, hogy nem sok később maga Dorsey trollkodta meg azzal, hogy kommentben kérdezett rá, miért nem 99%-ot ad jótékony célra. A nagyobb pofon akkor jött, amikor egy hét elteltével is mindössze 280 dolláron állt a licit. A NFT-s piactérként működő OpenSea szabályai szerint az aukciót kiírónak nem kötelező elfogadnia a legmagasabb ajánlatot. Így tett Estavi is, és meghosszabbította a licit idejét. Azóta történt is némi elmozdulás, ám a cikk írásának pillanatában érvényes, 6850 dollárt érő ajánlat is fényévekre van a megálmodott összegtől.

Az ügyben több sajtóorgánum megkereste Estavit, ám ő érthetően nem bizonyult túlságosan készségesnek. Mindössze annyit sikerült a CoinDesknek kisajtolnia belőle, hogy ha jó ajánlatot kap, akkor elfogadja, de lehet, hogy soha nem válik meg az NFT-től.

Pörög a motor vagy durran a lufi?

Az NFT értelmetlenségét hirdetőknek azért még talán korai hátradőlniük, mivel az OpenSea platformján márciusban 2,4 milliárd dollár értékeben cseréltek gazdát a különböző tokenek. Összehasonlításképpen: Dorsey első bejegyzésének értékesítésekor, tavaly áprilisban 96 millió dollárt tett ki a forgalom, míg 2021 januárjában mindössze 8 milliót.

Az ilyen mértékű felfutás és a rendszert fűtő, nem feltétlenül örökké tartó bizalom miatt ugyanakkor jogosan kerül elő az üzleti lufi emlegetése. Egy a Reutersnek még tavaly nyilatkozó pénzügyi elemző az NFT-piac "buborékképző ostobaságáról" beszélt: szerinte elsősorban azok a fiatalok látnak ebben nagy lehetőséget, akik másképpen nem igazán tehetnének szert komolyabb vagyonra, de helyette akár lottózhatnának is, mert a buborék előbb-utóbb ki fog durranni.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.