Előrehaladott tárgyalásokat folytat a Microsoft a Nuance Communications felvásárlásáról, állítja a Bloomberg. A hírügynökség névtelenséget kérő informátora szerint a Microsoft összesen 16 milliárd dollárt, a pénteki záró árhoz képest 23 százalék felárat kínál a mesterségesintelligencia-fejlesztő vállalatért. Az informátorok szerint akár már a héten nyélbe üthetik a nagy üzletet. A Bloomberg értesülését a két cég nem kommentálta. Az ügyletnek egyébként van egy kis pikantériája: a Nuance technológiája adja az Apple Sirijének a beszédfelismerési részét.
A két vállalat kapcsolata nem új keletű. A Nuance speech-to-text technológiáját jelenleg is használják a Microsoft Teamsszel a távgyógyászatban. De ennél is fontosabbak a 2019-ben elkezdett közös orvosi fejlesztések. Olyan hangfelismerő rendszeren dolgoznak, amely az orvos és a beteg rögzített beszélgetéséből felismeri a fontos adatokat (panaszok, diagnózis, gyógyszerjavaslat stb.), és azokat automatikusan rögzíti az elektronikus orvosi nyilvántartásokban. Ha ez megvalósul, az felgyorsíthatja az egészségügy digitalizációját.
A technológia kell, nem a piac
A Nuance pénzügyi eredményeiből valószínűsíthető, hogy nem a Nuance piaci pozíciójában rejlő hatalmas üzleti potenciál mozgatta meg a Microsoft menedzsmentjének fantáziáját. A vállalat éves bevétele ugyan jelentős, rendre 1,5 milliárd körüli, aminek 80 százalékát az amerikai piac hozza, de jövedelmezősége nagyon rossz: bár 2020-ban pozitívan zárta az évet, előtte két évig veszteséges volt.
Ha összejön a nagy üzlet, egy kicsit magyar siker is lesz: egy kulcsfontosságú területen Magyarország lesz a Microsoft-világ közepe. A Nuance ugyanis jelentős fejlesztői kapacitásokkal rendelkezik Magyarországon. 2005-ben szerezték meg az akkor már a ScanSoft tulajdonában lévő, szövegfelismerési technológiákat fejlesztő Recognitát, amit 26 éven át, tavalyi visszavonulásáig Reszler Ákos irányított. (És még egy magyar vonatkozás: a Nuance beszédfelismerő, beszédgeneráló, szemantikai és biometriai moduljaira épül a Magyar Telekom ügyfélszolgáltai szoftverrobotja, a Vanda.)
Ez lenne a Microsoft történetének második legnagyobb bevásárlása. Ennél többet – 26 milliárd dollárt – csak a LinkedInért adott 2016-ban. (A Ballmer-érában beszerzett Nokia is csak 5,4 milliárdot ért meg a szoftvervállalatnak.) Satya Nadelláék lendületben vannak: tárgyalásokat folytatnak a Discord kommunikációs platform felvásásrlásáról (10 milliárd dollár a tét), és felvásárolták a videojáték-gyártó ZeniMax céget 7,5 milliárd dollárért. Ezekkel a főleg piaci nyomulást segítő felvásárlásokkal szemben a Nuance inkább stratégiai beszerzésnek tűnik. A Microsoft egyre nagyobb energiákat fordít a mesterséges intelligenciájával kapcsolatos területekre, több ezer alkalmazottja dolgozik MI-vel kapcsolatos fejlesztéseken. A vállalat szerint ez a felhőszolgáltatások jövőbeni sikerességének kulcsa.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak