Távozik a Nuance-Recognita Zrt. éléről dr. Reszler Ákos. A magyar informatikai ipar alapító atyái közé tartozó 76 éves szakember a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) oldalán megjelent életrajza szerint 1967-ben szerzett diplomát a Budapesti Műszaki Egyetem Vilamosmérnöki Karán. Mikrohullámú híradástechnikai mérnök diplomával a zsebében egy barátja hívására ment az Elektronikus Mérőkészülékek Gyárának (EMG) digitális laborjába, ahol részt vett többek között az első magyar számítógép, az EMG 830 kifejlesztésében.
Amikor az EMG-ben leállították a fejlesztéseket, az SZKI-ban (Számítástechnikai Koordinációs Intézet) talált munkát, ahol többek között az ún. Egységes Számítógép Rendszer fejlesztésén dolgozott. Az 1980-as évek elején váltott, feladva a mérnöki pályát elvállalta az SZKI legnagyobb leányvállalatának, az M08X nevű számítógépet gyártó SCIL-nek a főmérnöki pozícióját, majd hamarosan kinevezték a vállalat igazgatójának. 1992-ben visszatért az SZKI-hoz, ahonnan az angol-magyar vegyesvállalatként, de szintén SZKI-leányként működő Recognitához ment. Vezetésével vált az cég az optikai karakterfelismerők egyik vezető gyártójává. Ez a vezető szerep azonban csak a technológiában érvényesült, amit a vállalat Reszler vezetésével sem tudott piacilag kamatoztatni.
Ez vezetett az első felvásárláshoz: 1997-ben a Recognita a Caere Corporation tulajdonába került. A budapesti részleg lett az amerikai cég európai leányvállalata, de nagy önállósággal, amivel a Recognita élni is tudott. Az ezredfordulón azonban a Caere és vele a Recognita a ScanSoft tulajdonába került, amit viszont 2005-ben az elsősorban hangfelismeréssel foglalkozó Nuance szerzett meg.
Reszler Ákos vezetői kvalitásait mutatja, hogy a felvásárlások ellenére megőrizte pozícióját: 26 éven keresztül irányította a vállalatot, amely vezetésével az egyik legjelentősebb hazai, több száz fejlesztőt foglalkoztató szofverműhellyé nőtt. A szakember 1998-ban az Év IT-menedzsere lett, 1999-ben Gábor Dénes-díjjal, 2005-ben a Magyar Köztársaság lovagkeresztjével tüntették ki. Részt vett az IVSZ alapításában, majd a szervezet elnöki pozícióját is betöltötte.
Az NJSZT Informatikatörténeti Fórum 2016-ban készített videointerjút Reszler Ákossal.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak