Százezer, és dollár. A kriptovaluták kriptovalutája átlépte a bűvös árfolyamkorlátot: amikor ez a cikk formálódik, már több mint 103 000 dollárt adnak 1 bitcoinért.

A helyzet percről percre változik: egy órája még csak 102 ezer dollár körül adták-vették a világ legismertebb és legnépszerűbb kriptovalutáját, ebben a pillanatban (2024. 12. 05., csütörtök, közép-európai idő szerint 14:24) a Coinmarketcap szerint 103,2 ezer dollárt kell fizetni érte. Megér ennyit? Biztosan, ha valaki hajlandó ezt az árat kicsengetni érte.

A bitcoin jelenlegi piaci kapitalizációja ezen az árfolyamon 2 041 621 716 988 dollár, azaz kétbilliárd-negyvenegymilliárd-hatszázhuszonegymillió-hétszáztizenhatezer-kilencszáznyolvannyolc dollár. Hogy holnap ilyenkor mennyit fog érni? Meglehet, kétszer ennyit. Vagy fele ennyit.

Szinte nincs olyan médium, amelynek ez a rali ne ütötte volna át az ingerküszöbét. De vajon változik-e ettől bármi?

Közeledünk a 20 évnyi spekulációhoz

Mint minden tömegeket megmozgató digitális kezdeményezés, a bitcoin is a tökéletes demokrácia ígéretével robbant be a digitális térbe: ki lehet zárni a pénzügyi tranzakciókból a kisemberek üzletelését megvámoló nagy (és emígyen gonosz) bankokat és az államot. Mára azonban ettől a marxlenini eszmétől eljutottunk oda, hogy a kriptovaluta-lobbi az államtól várja, hogy biztosítsa játékszere stabilitását.

A bitcoin megalapozta kriptovaluta-ökoszisztéma komolyságát sokan megkérdőjelezték. Ők úgy vélték, működését tökéletesen leírja a dogecoin sztori, ami körül egy hagymázas Elon Musk-tweet nyomán alakult ki befektetési tömeghisztéria. Ugyanakkor még ők is hittek a kriptovaluták mögötti technológiában: azt jósolták, hogy miközben a kriptovaluták szép lassan technológiatörténeti érdekességgé szelídülnek, a mögöttes technológia, az elosztott főkönyvi rendszer, a blockchain forradalmat vált ki a gazdaság digitális tranzakciókra épülő szegmenseiben.

A 2010-es évek második felére a technológiai ipar mindenbe (is) belelátta a blockchaint mint univerzális megoldókulcsot. Forradalmasítja és szuperbiztonságossá teszi a kiberbiztonságot, a pénzügyi tranzakciókat, a határon átnyúló kereskedelmet, a logisztikát… Még az olyan technológiai nagyvállalatok is óriási fantáziát láttak benne, mint az IBM.

Aztán a 2020-as évek elejére jött a kijózanodás. Nagyjából letisztult: a tervek jobbára papíron (tervezőasztalon/képernyőn/ahogy tetszik) működnek, a valóságban már kevésbé.

A szorosan vett kriptovaluta-ökoszisztéma körül pedig folyamatos voltak a botrányok, amiken általában a kisbefektetők vesztettek sokat. Amióta 2012 szeptemberében megjelent az első bitcoin témájú cikk a Bitporton, számos botrányról számoltunk be.

Kiderült például, hogy bár az ökoszisztéma elképesztően virulens (aki nap rendszerességgel nézi a Coinmarketcapet, ezt pontosan látja), a legerősebb és a piacra igazán nagy hatást gyakorló kriptovaluták egy szűk csoport kezében vannak. Ennek, valamint a szabályozás hiátusainak egyenes következménye, hogy ez a szűk csoport bármikor meg tudja mozdítani a piacot az érdekeinek megfelelő irányba.

Bár voltak kísérletek a szabályozására, és egyre-másra jelentettek be pilotokat, hogy kiskereskedelmi forgalomban is elfogadják a kriptovalutákat, ez a pálya mindig is egy szük kör játszótere maradt. Kiderült, hogy a tranzakciók lassúak, de ami ennél is problémásabb, elképesztő energiát zabálnak fel.

De akkor mégis miért 100?

Ezek után nyilván jogos a kérdés: ha ennyi a baj, miért ralizott 100 ezer dollár fölé az árfolyam? Első körben hadd válaszoljunk kérdéssel a kérdésre: miért ér többet a nem ritkán csak drága ipari hulladékot előállító Tesla, mint a világ tíz legnagyobb autógyártója együttesen?

Kézenfekvő magyarázat lenne, hogy jött Donald Trump, kinyitotta a száját, és ez esett ki belőle. A bitcoin 100 ezer dollár fölötti árfolyama biztosan nem független a volt elnök visszatérésétől. Trump ugyanis most, első elnöksége alatt képviselt álláspontjával szöges ellentétben, mindent beígért a kriptovalutásoknak. Például azt is, hogy az USA-ból kriptovaluta-nagyhatalmat csinál.

Ennek érdekében egymillió bitcoinos stratégiai kriptovaluta-tartalékot akar létrehozni, ami amúgy a bitcoinlobbi egyik követelése is, mert ettől remélik a kriptovaluta stabilitását. És már előre beígérte, hogy aki ezt akadályozza, azt eltávolítja pozíciójából – pl. az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet, a SEC jelenlegi elnökét, Gary Genslert. (Gensler egyébként bejelentette, hogy Trump beiktatásakor lemond.)

A bitcoinos közösség persze abba már nem gondol bele, hogy Trump mesterterve épp annak az alapelvnek mond ellent, amire eddig a kripotvalutázók hivatkoztak: az állami ellenőrzéstől független pénzügyi rendszernek, amivel egyfajta magasabb szintű cserekereskedelem, peer-to-peer tranzakciók sokasága valósulhat meg állami-banki beavatkozás és közvetlen termékcsere nélkül. Valójában nagyon is az állam beavatkozásra hajtanak, hogy végre-valahára megoldódjon az a probléma, hogy a bitcoin az összes többi kriptovalutával együtt fikarcnyival sem értékesebb, mint a "vatikáni valuta", aminek az értékét a hívők hite határozza meg.

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.