A bitcoin és más kriptovaluták elfogadottsága vagy beszerezhetősége is folyamatosan fejlődik, ez azonban nem sokban változtatta meg azt a korábbi felállást, hogy a felhasználók aránylag kis része iránytja a piac jelentős részét – derül ki a National Bureau of Economic Research (NBER) friss kutatásából. Az amerikai non-profit közgazdasági elemző becslése szerint jelenleg is 10 ezer magánbefektető tarthatja kézben a forgalomban lévő bitcoinok harmad részét.
Az NBER-nek állítólag egy speciális adatgyűjtési módszer segítségével sikerült kiküszöbölnie azt a problémát, hogy az egyéni tulajdonosokat nagyon nehéz határozottan különválasztani a nagyobb befektetői csoportoktól és tőzsdéktől, amelyek sok felhasználó eszközeit kezelik. A szervezet ennek alapján megállapította, hogy az előző év végén a szóban forgó 10 ezer magánbefektető nagyjából 8,5 millió bitcoinnal rendelkezett, míg a legfontosabb csoportok 5,5 millió bitcoint kezeltek.
Összehasonlításképpen: aktuálisan már valamivel több mint 18,7 millió bitcoin létezik, a tulajdonosok számát pedig jól szemlélteti, hogy idén tavasszal csak az Egyesült Államokban 21 millió fölött volt a valamilyen kriptovalutával rendelkező felhasználók száma.
Mindezen belül az NBER megállapította, hogy 3 millió bitcoin lehet nem több mint ezer egyéni befektetőnél, sőt a kutatók ehhez azt is hozzáteszik, hogy a koncentrációról szóló becslésük minden bizonnyal még alul is értékeli a valós arányokat, mivel nem zárható ki, hogy a legkövérebb tárcák némelyikét ugyanaz a személy ellenőrzi. Ez különösen igaz lehet a korai bitcoinokra, amelyekről azt feltételezik, hogy közülük sok van a kriptovaluta titokzatos megalkotójának birtokában.
A kockázatok megmaradnak
A TechSpot beszámolója azt is kiemeli, hogy a kiegyensúlyozatlanság még hangsúlyosabb, ha a bitcoinbányászat összpontosulását nézzük. Az NBER szerint a bányászati tevékenység felső 10 százaléka a teljes kapacitásának körülbelül 90 százalékáért felelős, ráadásul az összes bányászati művelet mindössze 0,1 százaléka (körülbelül 50 forrás) felelős az összes termelés feléért, ami további következtetésekre vezeti a kutatókat az ökoszisztéma működésével kapcsolatban.
Annak ellenére ugyanis, hogy az elmúlt néhány évben milyen figyelmet kapott a bitcoin, a teljes környezetet továbbra is a kulcsfontosságú szereplők koncentrációja határozza meg, amelyik így fokozottan érzékeny a rendszerszintű kockázatokra. Ilyen rizikó lenne például az "51 százalékos támadás", amelynek során a bányászok egy csoportja átvenné az irányítást a hálózat számítási kapacitásának többsége felett, és többek között akár a korábban lezárt tranzakciókat is megváltoztathatja.
A bitcoin árfolyama nemrég a 67 ezer dollárt közelítő rekord szintet is elérte, de ebben a pillanatban is 59 ezer dollár körül jár, és más kriptovaluták értéke is magasra emelkedett az utóbbi időben. Ahogy nemrég beszámoltunk róla, az amerikai tőzsdefelügyelete zöld utat adott a befektetési alapok kezelőinek, hogy portfóliójukat a jövőben majd határidős bitcoin-ügyletekkel bővítsék, amelyek elméletileg kisebb volatilitással működnek, mint az üzetkötések tárgyát képező eszközök.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak